Światowa Organizacja Zdrowia awaryjnie – podobnie jak wszystkie szczepionki przeciwko Covid do tej pory – dopuściła 7 maja do użytku szczepionkę przeciw COVID-19 chińskiej firmy Sinopharm – poinformował szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. To pierwsza zaaprobowana przez WHO szczepionka przeciw SARS-CoV-2 niewyprodukowana na Zachodzie.

Jest to również pierwszy przypadek, gdy WHO awaryjnie zatwierdziła do użytku szczepionkę chińskiej produkcji przeciwko chorobie zakaźnej.

Preparat Sinopharmu został już podany kilkuset milionom osób w Chinach i innych krajach.

Preparat firmy Sinopharm to pierwsza zaaprobowana przez WHO szczepionka przeciw SARS-CoV-2 niewyprodukowana na Zachodzie.

Zatwierdzenie szczepionki przez WHO oznacza, że organizacja ta uznała preparat za skuteczny i bezpieczny, a zatem może on zostać włączony do programu COVAX, gwarantującego dostawy szczepionek do państw rozwijających się.

Ponadto aprobata WHO zwiększy zaufanie do chińskiego preparatu, którego ponad 100 mln dawek sprzedano za granicę.

Szczepionka Sinopharmu podawana jest w dwóch dawkach, a WHO zaleca stosowanie jej u osób powyżej 18. roku życia.

Według chińskich władz preparat Sinopharmu zapobiega zachorowaniu na COVID-19 ze skutecznością ponad 79 proc. W próbach klinicznych w Brazylii, Turcji i Indonezji szczepionka wykazała skuteczność pomiędzy 50,65 a 83,5 proc.

Szczepionka Sinopharm jest szczepionką opartą na inaktywowanym wirusie co pozwala na przechowywanie w normalnej temperaturze i  ​​doskonale nadaje się do miejsc nie dysponujących wieloma zasobami

pap/ChinaNews