Rabin z Toronto został oskarżony przez policję po tym, jak pomógł zorganizować protest, w wyniku którego schody izraelskiego konsulatu w Toronto zostały pomalowane na czerwono.

W piątek rano niektórzy członkowie społeczności żydowskiej, a także inni aktywiści, potępili izraelską przemoc w Gazie , malując stopnie konsulatu – co miało symbolizować rzekę krwi.

Akcja została podjęta tego samego dnia, w którym ogłoszono zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem, kończąc 11-dniową wojnę, w wyniku której zginęło ponad 250 osób. Zdecydowana większość zabitych to Palestyńczycy.

W piątek rabin David Mivasair, członek Independent Jewish Voices, powiedział CTV News Toronto, że „przemocy Izraela w Palestynie nie można zmyć”.

„Czerwona farba spływająca z konsulatu izraelskiego na ulicę w Toronto przedstawia krew zmasakrowanych niewinnych palestyńskich cywilów” – stwierdził przed konsulatem. „Zawieszenie broni nie kończy niesprawiedliwości. Palestyńczycy żyją w powszechnej nędzy, dominacji i izraelskim ucisku ”.

W komunikacie prasowym wydanym w niedzielę policja twierdzi, że została wezwana do konsulatu przy Bloor Street około godziny 23:00 w celu zbadania szkód.

Następnego dnia mieszkaniec Hamilton, Mivasair, lat 69, został aresztowany w związku z incydentem. Został oskarżony o wyrządzenie szkody oszacowanej poniżej 5000 dolarów i został zwolniony w ramach zobowiązania.

Konsul generalna Izraela Galit Baram nazwała malowanie stopni aktem wandalizmu.

Stwierdziła, że ​​niedawne bombardowanie Izraela było odpowiedzią na agresję ze strony Hamasu, który wysłał miliony Izraelczyków do schronów bombowych, i że kraj działa w samoobronie.

Rząd kanadyjski nie uznaje stałej izraelskiej kontroli nad terytoriami okupowanymi od 1967 roku, w tym Wzgórzami Golan, Zachodnim Brzegiem, Wschodnią Jerozolimą i Strefą Gazy.

„Osadnictwo Izraela na terytoriach okupowanych jest pogwałceniem Czwartej Konwencji Genewskiej” – stwierdza rząd Kanady na swojej stronie internetowej . „Osady stanowią również poważną przeszkodę w osiągnięciu wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju”.

Od tygodni trwają protesty w okupowanej Wschodniej Jerozolimie w odpowiedzi na planowane przymusowe wydalenie kilku palestyńskich rodzin z ich domów w dzielnicy Sheikh Jarrah, co według biura ONZ ds. praw człowieka „może stanowić zbrodnie wojenne. ”

Niedawne bombardowanie zostało wywołane po izraelskim stłumieniu protestuów, którzy rozprzestrzenili się na teren meczetu Al-Aksa we Wschodniej Jerozolimie, gdzie setki wiernych zostało rannych podczas muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadan.

Rachel Small z World Beyond War, która pomogła w zorganizowaniu protestu w Toronto w piątek, powiedziała, że ​​farba na schodach ma przypominać ludziom pracującym w konsulacie o ofiarach śmiertelnych i stratach spowodowanych przez Izrael.

„Uniemożliwiamy obojętne wchodzenie i wychodzenie z izraelskich biur rządowych bez bezpośredniej konfrontacji z przemocą i rozlewem krwi, których są współwinni”.

Światowa Organizacja Zdrowia zgłosiła, że ​​ponad 8500 osób zostało rannych i stwierdziła, że ​​30 placówek opieki zdrowotnej w Gazie zostało uszkodzonych, jedna klinika została zniszczona, a druga poważnie uszkodzona. Organizacja Narodów Zjednoczonych potępiła również ataki Izraela na obozy dla uchodźców, biura prasowe i obiekty ONZ.

Mivasair powiedział, że on i inni członkowie społeczności żydowskiej w Toronto wzięli udział w proteście, aby wezwać Kanadę do zaprzestania umów zbrojeniowych z Izraelem i zamrożenia handlu z izraelskimi osadami

„Kanadyjscy Żydzi i inni przyłączyli się dzisiaj, aby upewnić się, że płacz zostanie usłyszany, nawet jeśli krew przestanie się ponownie rozlewać” – powiedział. „Jako Kanadyjczycy żądamy, aby nasz rząd pociągnął Izrael do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i wstrzymał handel bronią między Kanadą a Izraelem”.

„Żydów w naszych społecznościach w Kanadzie ogarnia smutek i gniew. Wielu z nas solidaryzuje się z naszymi palestyńskimi braćmi. Mówimy głośno i wyraźnie„ nie w naszym imieniu ”. Izrael nie może dłużej popełniać tych okrucieństw w imieniu narodu żydowskiego ”.

Dane rządowe pokazują, że Kanada wysłała 13,7 miliona dolarów w postaci towarów wojskowych i technologii do Izraela w 2019 roku. W zeszłym tygodniu lider NDP Jagmeet Singh wezwał rząd federalny do wstrzymania sprzedaży broni do Izraela i zamrożenia handlu z izraelskimi osadami.

„Uzbrojenie jednej strony konfliktu podważa proces pokojowy i wspiera nielegalną okupację” – powiedział

Premier Justin Trudeau odpowiedział, że „Kanada popiera prawo Izraela do zapewnienia własnego bezpieczeństwa” – powiedział. „Miejsca kultu służą ludziom do pokojowego gromadzenia się i nigdy nie powinny być miejscami przemocy”.

Dziesiątki tysięcy ludzi protestowało niedawno w całej Kanadzie, domagając się, aby rząd federalny zajął zdecydowane stanowisko przeciwko przemocy i izraelskiej okupacji.