Trudeau zapowiedział, że nie będzie powrotu do „normalności”, dopóki nie będzie dostępna szczepionka koronawirusowa

Premier Kanady Justin Trudeau stwierdził, że Kanadyjczycy nie będą mogli powrócić do życia takiego jak przed pandemią koronawirusa, dopóki nie będzie dostępna szczepionka .

„Będziemy musieli zachować czujność przez co najmniej rok” – dodał po francusku.

Poniżej kontynuacja tekstu

Z modeli pandemii udostępnionych przez Ottawę wynika, że pierwsza fala wirusa może się skończyć mniej więcej latem, ale dalsze mniejsze fale zachorowań są możliwe w kolejnych miesiącach.

Kontrola epidemii i nadzór będą musiały być kontynuowane w tym czasie, aby „łańcuchy” wirusa nie „ponownie rozapaliły się”, powiedziała dr Theresa Tam, dyrektor zdrowia publicznego w Kanadzie.

Kanada opracowuje obecnie i wdraża  „narzędzia i nawyki”, które pozwolą  krajowi być „znacznie bardziej odpornym na kolejne wybuchy epidemii i rozprzestrzenianie się wirusa”, powiedział później dziennikarzom Trudeau.

Nawet wtedy „będą rzeczy, których po prostu nie będziemy mogli robić” może przez rok do 18 miesięcy, dodał po francusku.

Premier ponownie wezwał Kanadyjczyków do pozostania w domu i ograniczenia wyjazdów, aby kraj mógł przejść pierwszą falę wirusa „tak szybko, jak to możliwe”.

Jeśli Kanada utrzyma silne środki kontroli epidemii, w wyniku pandemii może umrzeć od 11 000 do 22 000 osób – to najbardziej optymistyczny scenariusz  – sugerują czwartkowe prognozy federalne.

Liczba możliwych zgonów z powodu COVID-19 zwiększyłaby się do setek tysięcy, gdyby 25% lub więcej populacji zostało zarażonych.

„Jesteśmy kowalami naszego losu” – ostrzegła Tam.