Jak już podawaliśmy, ministrowie spraw zagranicznych Irlandii, Polski, Węgier i Serbii od soboty odwiedzają Chiny  na zaproszenie Pekinu.

Parlament Europejski w tym miesiącu wstrzymał ratyfikację paktu inwestycyjnego z Chinami do czasu zniesienia przez Pekin sankcji wobec polityków UE, w rezultacie pogłębiającego się sporu w stosunkach chińsko-europejskich i odmówienia unijnym firmom większego dostępu do chińskiego rynku.

Sankcje Pekinu były odpowiedzią na zachodnie sankcje wobec chińskich urzędników oskarżonych o masowe zatrzymania muzułmańskich Ujgurów w północno-zachodnich Chinach.

Czterej ministrowie odwiedzają Chiny w dniach 29-31 maja na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Wang Yi, podał w piątek rzecznik ministerstwa Zhao Lijian na  konferencji prasowej w Pekinie.

Na pytanie agencji Xinhua: Strona chińska zaprosiła czterech europejskich ministrów spraw zagranicznych do odwiedzenia Chin. Czy mógłby pan podać więcej szczegółów na ten temat? A jakie są oczekiwania Chin w związku z tą wizytą?

Zhao Lijian odpowiedział: Polska, Serbia, Irlandia i Węgry są ważnymi partnerami  Chin w Europie i od dawna prowadzą przyjazne stosunki z Chinami. Po wybuchu COVID-19 staliśmy wspólnie przy wzajemnej pomocy, prowadziliśmy aktywną współpracę w walce z wirusem oraz promowaliśmy wznowienie pracy i produkcji. W efekcie pogłębiliśmy przyjaźń, poszerzyliśmy obszary współpracy i zintensyfikowaliśmy relacje dwustronne.

W trakcie wizyty radny stanu i minister spraw zagranicznych Wang Yi poprowadzą rozmowy odpowiednio z czterema ministrami spraw zagranicznych i wymienią poglądy na temat stosunków dwustronnych, współpracy regionalnej, stosunków Chiny-Europa oraz innych kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Chiny mają nadzieję, że dzięki tej wizycie wzmocnią wzajemne zaufanie polityczne i pogłębią pragmatyczną współpracę z powyższymi czterema krajami, a także wspólnie będą promować  ożywienie gospodarcze, aby nadać nowy impuls stosunkom Chin z tymi czterema krajami i osiągnąć wszechstronny i zrównoważony rozwój w relacjach Chiny-Europa.

 

Członkowie UE – Polska i Węgry – a także nie należąca do bloku Serbia należą do kierowanego przez Chiny ugrupowania państw Europy Środkowo-Wschodniej „17 + 1”. Niedawno ugrupowanie to straciło jednego członka, gdyż wycofała się Litwa.

W maju litewski parlament uznał traktowanie Ujgurów za ludobójstwo, a także zapowiedział, że w tym roku otworzy przedstawicielstwo handlowe na Tajwanie, wywołując gniewną reakcję w Pekinie.

Żaden z zaproszonych do Chin ministrów nie pochodzi z krajów, których parlamenty określiły traktowanie Ujgurów jako ludobójstwo, co Pekin zdecydowanie odrzuca.

Serbia i Węgry również zatwierdziły i podały chińskie szczepionki przeciwko COVID-19.

 

za rEUTER XINHUA