Nawet jeśli środki  związane z COVID-19 zostaną stopniowo złagodzone po obu stronach rzeki Ottawa ograniczenia dotyczące podróży między prowincjami Quebec a Ontario mogą zostać przedłużone poza   pierwotną datę wygaśnięcia 16 czerwca.

Rzecznik Ministerstwa Prokuratora Generalnego w Ontario powiedział, że obecne zarządzenie zakazujące podróży, które nie są niezbędne, które weszło w życie w kwietniu, może być odnawiane w odstępach 14-dniowych.

Policja od czasu do czasu wydaje na punktach kontrolnych mandaty lub zawraca kierowców, którzy nie mają podstawowych powodów zawodowych, medycznych lub humanitarnych, aby podróżować między Quebekiem a Ontario.

Ontario przechodzi do pierwszego etapu planu ponownego otwarcia w piątek, a Quebec przejdzie do luźniejszych ograniczeń „żółtej strefy” 14 czerwca.

Zapytany o ograniczenia graniczne  premier Quebecu François Legault powiedział dziennikarzom, że rozmowy z rządem Ontario są poufne.

Burmistrz Ottawy Jim Watson wielokrotnie wzywał do zniesienia ograniczeń granicznych , mówiąc, że obciążają one zasoby policji i nigdy nie miały sensu, biorąc pod uwagę zintegrowany charakter regionu Stołecznego.