Rząd federalny ogłosił w poniedziałek, że w pełni zaszczepieni Kanadyjczycy i stali mieszkańcy będą mogli wjechać do Kanady bez poddawania się kwarantannie od 5 lipca .

Wiadomość pojawia się w momencie gdy wiele kanadyjskich prowincji osiągnęło kluczowe cele szczepień, przy czym ponad 75 procent kwalifikujących się Kanadyjczyków otrzymało co najmniej jedną dawkę, a ponad 20 procent otrzymało dwie.

Jednak Kanadyjczycy i stali mieszkańcy, którzy są w pełni zaszczepieni, nie będą mogli po prostu przejść przez odprawę celną.

Osoby wjeżdżające będą musiały pokazać dokumenty potwierdzające, że otrzymały dwie dawki szczepionek zatwierdzonych w Kanadzie ostatnią, co najmniej 14 dni przed wjazdem do kraju.

Podróżni muszą przed przybyciem przesłać drogą elektroniczną informacje związane z COVID-19 do rządowej aplikacji ArriveCAN , spełnić wymagania testu przed i po przyjeździe, być bezobjawowym i mieć odpowiedni plan kwarantanny.

„Ostateczne ustalenia dotyczące zwolnienia od kwarantanny jest dokonywane przez przedstawiciela rządu na granicy na podstawie informacji przedstawionych w momencie wjazdu do Kanady, dlatego nadal wymagany jest plan kwarantanny” – czytamy w oświadczeniu mediów rządowych.

Podróżni zatwierdzeni do zwolnienia nie będą musieli poddawać się kwarantannie ani poddawać się testowi COVID-19 w ósmym dniu. Osoby przylatujące samolotem również nie będą zmuszone do pobytu w hotelu zatwierdzonym przez rząd, a niezaszczepione dzieci lub niesamodzielni dorośli podróżujący z nimi również będą zwolnieni z pobytu w hotelu. Dzieci, które nie zostaną zaszczepione, będą mogły wrócić do domu z rodzicami, ale muszą przejść dwutygodniową kwarantannę.

Nie ma zmian w ograniczeniach granicznych dla podróżnych, którzy nie są w pełni zaszczepieni.

Złagodzenie nie dotyczy również cudzoziemców, którzy nie są już zwolnieni z ograniczeń granicznych. Ottawa ogłosiła w piątek, że będzie kontynuować istniejące ograniczenia na granicy kanadyjsko-amerykańskiej przez co najmniej kolejny miesiąc, do 21 lipca.

„W tej chwili rząd Kanady nadal zdecydowanie doradza Kanadyjczykom unikanie podróży, które nie są niezbędne” – powiedział minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair.

Minister ds. imigracji Marco Mendicino ogłosił również, że osoby, które otrzymały zezwolenie na pobyt stały, mogą podróżować do Kanady od 21 czerwca. Wcześniej cudzoziemcy, którzy posiadali ważne potwierdzenie stałego pobytu wydane do 18 marca 2020 r., byli zwolnieni z ograniczeń dotyczących podróżowania.