“Wzywamy Polskę do nieposuwania tej ustawy do przodu” – oświadczył rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu, odnosząc się do nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego.

“Wierzymy w znaczenie rozwiązania kwestii restytucji spraw z czasów Holokaustu, by zapewnić sprawiedliwość i równość wszystkim ofiarom” – oświadczył w piątek Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA.

Ocenił, że czwartkowa decyzja polskiego parlamentu “to krok w złą stronę”.

“Wzywamy Polskę do nieposuwania tej ustawy do przodu” – zadeklarował Price.

 

Wcześniej minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid oświadczył, że “Polska musi postępować właściwie w stosunku do ocalałych z Holokaustu, w przeciwnym razie ucierpią jej więzi z Izraelem”.

Wkrótce po głosowaniu oświadczenie w sprawie wydała ambasada Izraela w Polsce. “To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami. Z powagą podchodzimy do próby uniemożliwienia zwrotu prawowitym właścicielom mienia zagrabionego w Europie Żydom przez nazistów i ich kolaborantów. Polska wie, co jest właściwym krokiem w tej sprawie” – brzmiał fragment tekstu.

– Jak długo ja będę premierem to Polska na pewno nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie: ani złotówki, ani euro, ani dolara – tak na pytanie o oświadczenie Lapida odpowiedział premier Mateusz Morawiecki.

“Wczorajsze oświadczenie Ministra Spraw Zagranicznych Izraela Jaira Lapida trzeba ocenić jednoznacznie negatywnie” – stwierdził z kolei wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Podkreślił, że “Polacy tak jak Żydzi byli ofiarami straszliwych niemieckich zbrodni”.

“Uchwalona w Sejmie ustawa chroni ofiary tych zbrodni i ich spadkobierców przed oszustwami i nadużyciami; jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r.” – dodał.