Senator Josh Hawley (R-Mo.) w czwartek zaapelował do amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) o rozważenie dodania Kanady do  specjalnej listy monitorowanych państw – obok takich krajów jak Afganistan, Kuba i Irak – w odpowiedzi na aresztowania kanadyjskich pastorów za rzekome pogwałcenie przepisów antycowidowych COVID-19.

W swoim liście do Nadine Maenzy, przewodniczącej USCIRF, republikanin z Missouri wyraził „głębokie zaniepokojenie”, że wolność religijna „jest zagrożona po drugiej stronie północnej granicy USA”, podając kilka niedawnych przykładów aresztowania kanadyjskich pastorów za nieprzestrzeganie pandemicznych przepisów zdrowotnych.

„Jestem zaniepokojony tym, że nasi kanadyjscy sąsiedzi są skutecznie zmuszani do gromadzenia się w tajnych, nieujawnionych miejscach, aby korzystać z podstawowej wolności kultu religijnego” – napisał Hawley, wzywając USCIRF do „podjęcia wszelkich działań niezbędnych do rozwiązania i naprawienia tej sytuacji i rozważenia dodania Kanada na listę  Komisji.”