Chiński wiceminister spraw zagranicznych Xie Feng oświadczył swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi, że oba kraje znalazły się w „patowej sytuacji” i jeśli Waszyngton chce z niej wyjść musi znieść sankcje i zrezygnować z wniosku o ekstradycję szefowej finansów Huawei Meng Wanzhou z Kanady

Chiny po raz pierwszy przekazały USA listę warunków i działań naprawczych, które Waszyngton musi podjąć, aby naprawić relacje, w tym zniesienie sankcji i wycofanie wniosku o ekstradycję o Meng Wanzhou, szef finansowy Huawei.
Chiński wiceminister spraw zagranicznych Xie Feng powiedział wiceszefowej departamentu stanu USA: Wendy Sherman w poniedziałek rano, że stosunki amerykańsko-chińskie  znalazły się w „patowej sytuacji” – w obliczu „poważnych konsekwencji”. „Podstawowym powodem jest to, że niektórzy ludzie w USA traktują Chiny jako wyimaginowanego wroga”, stwierdził  Xie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wiceminister spraw zagranicznych Xie Feng oskarżył administrację prezydenta Joe Bidena o próby powstrzymania i wyhamowania rozwoju Chin, wynika  z oficjalnego podsumowania jego uwag skierowanych do wiceminister spraw zagranicznych USA Wendy Sherman.

Sherman, amerykański dyplomata nr 2, jest najwyższym rangą urzędnikiem amerykańskim, który odwiedza Chiny od czasu objęcia urzędu przez Bidena sześć miesięcy temu. Odbyła osobne spotkania z Xie, który odpowiada za stosunki amerykańsko-chińskie, i ministrem spraw zagranicznych Wang Yi  w zamkniętym hotelu w mieście Tianjin.

W sobotnim wywiadzie Wang oskarżył Stany Zjednoczone o przyjęcie nadrzędnej postawy i użycie swojej siły do ​​wywierania presji na inne kraje.

„Chiny nigdy nie zaakceptują żadnego kraju, który twierdzi, że jest lepszy od innych”, powiedział Wang chińskiej telewizji Phoenix. „Jeśli Stany Zjednoczone nie nauczyły się jednakowo traktować innych krajów, Chiny i społeczność międzynarodowa mają obowiązek pomóc USA nauczyć się, jak to zrobić”.