Ontario chce, by rząd federalny wydał zapewnienie, że szczepienia przeciwko COVID-19 wykonane mieszanymi preparatami będą uznawane, gdy już zostaną otwarte granice. List w tej sprawie do federalnego ministra ds. międzyrządowych Dominica LeBlanca napisały minister zdrowia Christine Elliott i prokurator generalna Sylvia Jones.

Elliott i Jones proszą, by Ottawa włączała się w prace WHO dotyczące aktualizacji wytycznych obowiązujących partnerów międzynarodowych, mówiących o uznawaniu szczepień wykonanych różnymi preparatami. Ontario i inne prowincje zaoferowały swoim mieszkańcom możliwość łączenia preparatów różnych firm. Można łączyć dawki szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderna lub jako drugą dawkę wybrać preparat mRNA, jeśli pierwszą dawką był preparat AstraZeneca.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zapewnienie o uznawaniu takich szczepień jest krytyczne dla “spójności i zaufania do” kanadyjskiego i ontaryjskiego programu szczepień. Osoby, które przyjęły różne preparaty, chcą mieć pewność, że za granicą również będą uważane za zaszczepione, piszą Elliott i Jones.

Ponadto twierdzą, że szczepionka Oxford-AstraZeneca, która nie jest zatwierdzona przez Amerykańską Federalną Agencję Leków, powinna być jednak uznawana na arenie międzynarodowej.