Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przyjęło w nocy z niedzieli na poniedziałek nową ustawę antycovidową. Nowe przepisy wprowadzają m.in. przymus szczepień pracowników służby zdrowia oraz rozszerzają działanie tzw. paszportu covidowego, który stanie się swego rodzaju „przepustką zdrowotną”.

Najpierw nowe prawo zostało przegłosowane w Senacie, gdzie poparło je 195 senatorów. 129 było przeciw, zaś 17 wstrzymało się od głosu. Kilka godzin później przepisy uzyskały większość głosów Zgromadzenia Narodowego: 156 posłów było za ustawą, 60 przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek, czy może raczej przymus szczepień przeciw COVID-19 wszystkich pracowników służby zdrowia, strażaków, opiekunów pracujących z osobami starszymi oraz kilku innych grup zawodowych.

Ponadto w przyjętej ustawie rozszerzono działanie tzw. paszportu covidowego, który stanie się tzw. przepustką zdrowotną. Zawarte w nim informacje na temat pełnego szczepienia, bądź negatywnego wyniku ostatniego testu na koronawirusa będą zezwalały na wejście do obiektów kulturalnych i rekreacyjnych, kawiarniach, restauracjach, kinach, teatrach etc.

Ustawa przewiduje ponadto przymusową izolację chorych na Covid-19.

Przeciwko nowym przepisom demonstrowały w minionym tygodniu setki tysięcy Francuzów. Ich zdaniem tego typu działania władz „dyskryminują” i „segregują” obywateli na lepszych i gorszych.

Źródło: rmf24.pl

TK