Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował w niedzielę o rozpoczęciu „największych od lat” manewrów z udziałem żołnierzy ze Szczecina. Weźmie w nich udział 4 tysiące żołnierzy.

„Zdolności Sił Zbrojnych RP do szybkiego przerzutu są kluczowe. 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana rozpoczyna jedne z największych ćwiczeń od lat. Żołnierze przemieszczają się właśnie z zachodu na wschodnie poligony” – oznajmił na Twitterze szef resortu obrony. Wpis zilustrował fotografiami.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kierowcy przemierzający trasy krajowe i inne drogi publiczne nie powinni być zaskoczeni widokiem długich kolumn transportowych, przewożących ciężki sprzęt i żołnierzy.

Według informacji podanych przez 12. Szczecińską DZ, „celem ćwiczeń taktycznych jest sprawdzenie stopnia przygotowania dowództw, sztabów i pododdziałów do realizacji zadań bojowych, a pierwszą ich fazą jest przemieszczenie na dużą odległość”.

W manewrach udział weźmie 4 tysiące żołnierzy oraz niemal 1 000 jednostek sprzętu należącego do 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz podległych jej jednostek.