Przyczyną pożaru w zabytkowym kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja w Kijowie było zwarcie instalacji elektrycznej w organach – stwierdził minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. W świątyni, nazywanej perłą Kijowa, pracują misjonarze oblaci.

Z kolei minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko powiedział, że „organy zostały zniszczone i jest to oddzielna tragedia”. Zapewnił, że ministerstwo rozpocznie „szczegółową ocenę zniszczeń świątyni w celu sporządzenia listy pilnych prac awaryjnych i renowacyjnych”.

Jak poinformowano, pożar wybuchł w piątek 3 września wieczorem. Według Państwowej Służby Ratunkowej o godz. 22:40 został opanowany, o godz. 23:26 – ugaszony. Nie odnotowano żadnych ofiar ani rannych. W akcji gaśniczej brało udział około 80 osób i 16 jednostek sprzętu służb ratowniczych. Uszkodzeniu uległy organy i wystrój wnętrza świątyni.

Źródło: KAI


Які ще знаки мають бути? Орган згорів, а ікона Божої Матері Остробрамськоі в дерев’яній оправі, яка була прикріплена до нього вціліла.. Богу Слава!