George Soros skrytykował chińskie inwestycje BlackRock Inc. jako zagrożenie dla pieniędzy klientów i interesów bezpieczeństwa USA, krytykując po raz kolejny inwestowanie w drugą co do wielkości gospodarkę świata.

„Przelanie miliardów dolarów do Chin jest teraz tragicznym błędem” – napisał Soros w artykule opublikowanym w Wall Street Journal. „Prawdopodobnie pieniądze te będą stracone dla klientów BlackRock i, co ważniejsze, zaszkodzi to interesom bezpieczeństwa narodowego USA i innych demokracji”.

BlackRock, pod przewodnictwem dyrektora generalnego Larry’ego Finka, prowadzi globalną ekspansję w chińskiej branży zarządzania aktywami. Największy na świecie fundusz inwestycyjny w zeszłym miesiącu zaczął oferować produkty inwestycyjne Chińczykom, dwa miesiące po zdobyciu zgody jako pierwsza  w tym kraju w całości zagraniczna firma mutual funds

Komentarz w Wall Street Journal był jednym z kilku, które Soros napisał w ostatnich tygodniach, aby ostrzec przed bliższymi powiązaniami gospodarczymi z Chinami Xi Jinpinga. Soros potępił Xi w innym artykule opublikowanym w zeszłym miesiącu jako „najgroźniejszego wroga otwartego społeczeństwa na świecie”, a następnie przekonywał w Financial Times, że Kongres powinien uchwalić przepisy ograniczające inwestycje w Chinach

W najnowszym artykule Soros stwierdza, że BlackRock wydaje się źle rozumieć Xi, którego administracja traktuje wszystkie chińskie firmy jako „instrumenty jednopartyjnego państwa”.

Soros powiedział również, że menedżerowie BlackRock muszą być świadomi „ogromnego kryzysu na chińskim rynku nieruchomości”.

Doświadczony menedżer funduszu rynków wschodzących, Mark Mobius nie zgadza się z Sorosem. Przemawiając we wtorek w telewizji Bloomberg, stwierdził że jest „całkiem pozytywnie nastawiony” do kroków podejmowanych przez Chiny.

„Oznaczają one, że zmierzają w kierunku sprawiedliwych regulacji, próbując stworzyć równe szanse” – uznał Mobius. „Te środki podjęte przez Chiny sprawiają, że jest to bezpieczniejsze dla inwestorów, w tym inwestorów zagranicznych, więc nie widzę, skąd  takie podejście Georgea Sorosa”.

„Dzisiaj USA i Chiny są zaangażowane w konflikt na śmierć i życie między dwoma systemami rządzenia: represyjnym i demokratycznym” – ostrzega tymczasem Soros.

 

za Bloomberg.com