Gliński: Polska tożsamość zagrożona przez kryzys kultury globalnej

Odbudowa Pałacu Saskiego to hołd wobec 6 mln ofiar, polskich obywateli w czasie II wojny światowej – mówił we wtorek na Forum Ekonomicznym w Karpaczu wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Wicepremier Gliński podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu wziął udział w panelu “Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla – korzyści dla Polski”.

Gliński podkreślił, że są cztery powody, dla których to przedsięwzięcie powinno być zrealizowane. “Pierwszy powód, to kwestia polskiej suwerenności, drugi to kwestia polskiej tożsamości, trzeci to kwestie architektoniczno-urbanistyczne i czwarty, to taki powód obywatelski” – mówił.

Przypomniał, że w czasie wojny Warszawa została zniszczona, a Niemcy próbowali zniszczyć polski naród. “Naszym obowiązkiem, także współczesnym jest suwerenność polską kształtować, budować i bronić, także w zakresie tego, co zmierzało do jej unicestwienia” – stwierdził.

Podkreślił, że powinniśmy dokończyć odbudowę Warszawy symboliczną rekonstrukcją Pałacu Saskiego, który celowo został zniszczony przez Niemców.

Wskazywał też, że Pałac Saski uosabiał w sobie polską tożsamość, która kształtowała się przez tysiąc lat.

Podczas wystąpienia Gliński stwierdził też, że polska tożsamość jest współcześnie zagrożona przez kryzys kultury globalnej. “To są bardzo poważne wyzwania i w związku z tym odwołanie się do naszej wspólnotowej tożsamości, do tożsamości polskiej wspólnoty kulturowej i politycznej jest szalenie istotne także przez ten akt odbudowy Warszawy” – mówił.

Gliński zapowiedział też, że budynki, które mają zostać odbudowane miałyby pełnić rolę państwowo-obywatelską, “aby w największym zakresie oddać ten budynek społeczeństwu, obywatelom” – deklarował.

Wskazał, że miałyby się w nich mieścić instytucje użyteczności publicznej, kulturalne, historyczne a także organizacje pozarządowe.

Gliński nawiązywał też do Grobu Nieznanego Żołnierza. Jak mówił, obecnie istniejący fragment kolumnady, który stanowi Grób Nieznanego Żołnierza, będzie wyodrębniony z całej tej architektonicznej budowli. “To można w sposób techniczny, bez żadnych przeszkód zrealizować” – zapewnił. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Agnieszka Gorczyca

liv/