Urodzona w Tarnowie  Dr Lidia Morawska została wymieniona w sekcji „innowatorów” listy Time’a za „uznanie znaczenia transmisji aerozolowej i uporządkowanie danych, które przekonałyby Światową Organizację Zdrowia i inne autorytatywne organy do tego samego”. Za swoją pracę nad COVID-19 polska naukowiec została uznana za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób 2021 roku przez magazyn Time.

Morawska w 1987 roku przeprowadziła się z Polski do Kanady, aby prowadzić badania podoktoranckie na Uniwersytecie McMaster w Hamilton , a później na Uniwersytecie w Toronto.

Jej praca koncentrowała się na wpływie pyłu zawieszonego w powietrzu zarówno na ludzi, jak i na środowisko.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Od 2003 roku Morawska pracuje jako profesor na Queensland University of Technology, aw zeszłym roku została wicekanclerzem Fellow w Globalnym Centrum Badań nad Czystym Powietrzem (GCARE) na Uniwersytecie Surrey.

Time chwali jej pracę za uczynienie zamkniętych pomieszczeń, takich jak szkoły i miejsca pracy, bezpieczniejszymi dla ludzi.

Morawską, kierowała multidyscyplinarną grupą 239 naukowców pracujących nad znaczeniem przenoszenia drogą powietrzną cząstek z wirusem SARS-CoV-2.

Prace grupy zostały opublikowane w listopadzie ubiegłego roku, a wynikające z nich zalecenia zostały wdrożone przez WHO i organy krajowe, takie jak CDC (Centrum Kontroli Chorób).

W wyniku jej pracy badawczej przedstawiono kilka kluczowych rad,   takich jak pozostawanie w odległości od 1 do 2 metrów od siebie, zapobieganie przepełnieniu w zamkniętych przestrzeniach, takich jak transport publiczny, i zalecanie korzystania bakteriobójczego światła ultrafioletowego.

Dr Morawska twierdzi, że rozwiązanie problemów z wentylacją może być głównym czynnikiem zapobiegającym powtarzającym się lockodownom „Proponowane przez nas działania przynoszą więcej korzyści nawet wtedy jeśli można je wdrożyć tylko częściowo ”.

W wywiadzie dla Brisbane Times dr Morawska powiedziała: „W XIX wieku nastąpiła zmiana paradygmatu w myśleniu o czystej wodzie,  by zapewnić czystą wodę pitną, co poprawiło zdrowie publiczne. Musimy myśleć o czystym powietrzu w ten sam sposób, w pomieszczeniach powinniśmy mieć powietrze wolne od wirusów ”.

Wskazała również, na maski jako ostatnią linią obrony przed Covid-19 dla pracowników wysokiego ryzyka, ale zakwestionowała znaczenie odkażania rąk i czyszczenia powierzchni, gdyż wirus jest głównie w powietrzu.

 

za www.thefirstnews.com