Rząd Portugalii ogłosił w czwartek likwidację nakazu prezentacji dokumentów zaświadczających, że klient nie jest chory na COVID-19. Obowiązywał on od lipca 2021 r.

Jak wynika z zapowiedzi rządu Antonia Costy, zniesienie nakazu prezentacji przez konsumenta paszportu COVID lub testu o negatywnym wyniku na obecność koronawirusa nastąpi z dniem 1 października.

Cytująca rząd Portugalii publiczna telewizja RTP przypomniała, że obowiązujący od lipca 2021 r. nakaz przedstawiania dokumentów dotyczących COVID-19 dotyczył weekendów oraz świąt, czyli dni o największym natężeniu ruchu w placówkach gastronomicznych w tym kraju.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dodatkowo władze Portugalii zapowiedziały, że od 1 października przestanie obowiązywać nakaz ograniczania liczby gości w restauracjach.

Zgodnie z danymi portugalskiego rządu luzowanie restrykcji wynika ze słabnącej liczby zakażeń koronawirusem w tym 10-milionowym kraju oraz wysokiej liczby zaszczepionych obywateli. Pełny proces szczepień zakończyło tam już prawie 84 proc. populacji, a co najmniej jedną dawkę przyjęło ponad 86 proc.

Według szacunków portugalskich stowarzyszeń gastronomicznych, na które powołuje się RTP, w czasie pandemii COVID-19 na likwidację działalności zdecydowało się blisko 50 proc. działających w tym sektorze przedsiębiorców.

PAP