Po filmie POWRÓT DO JEDWABNEGO.

W 2013 roku powstał dokument „Jedwabne ostatni świadek” 60 minut.

http://youtu.be/uUnT29NDDsQ

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Pomimo że mam telefon do P. Sumlińskiiego nie udało mnie się z nim skontaktować.

        Z Bohdanem Porębą mieliśmy dalsze plany, niestety zagadkowa śmierć reżysera zniweczyła przyszłe prace.

Pozdrawiam Andrzej Skorski.

•••

Drodzy Państwo,

Nowa i ważna dla Polski i Polonii rezolucja ma zostać wkrótce wprowadzona pod obrady Izby Reprezentantów Kongresu USA przez kongresmana Thomasa R. Suozzi (D-NY), zatytułowana „Commemorating the anniversary of the Invasion of Poland and recognizing the importance of the United States alliance with the Republic of Poland”.  Jej celem jest upamiętnienie tragicznej historii Polski okresu II Wojny Światowej oraz przeciwstawienie się fałszywym mitom i narracjom dotyczącym udziału Polski i Polaków w tych wydarzeniach.  Podkreśla ona także strategiczne znaczenie Polski i jej obecne znaczenie dla USA.

        W sytuacji kiedy Polska jest atakowana z wielu stron, nie tylko ze strony Rosji i UE, i kiedy relacje z USA pogorszyły się, taka rezolucja będzie miała poważne znaczenie dla wzmocnienia pozycji Polski i wizerunku Polaków, również tych żyjących w USA.

        Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o wywarcie nacisku na swoich kongresmanów dla współsponsorowania i poparcia tej rezolucji.  Szanse na uchwalenie rezolucji zależeć będą od intensywności i skali naszego nacisku.  Ze względu na terminy procedur Kongresu, szybkość naszego działania jest krytyczna.

        Wszyscy powinniśmy już dzisiaj, w piątek 17 września, wysłać wiadomość do swojego kongresmana, gdyż dziś upływa termin zgłaszania chęci współsponsorowania tej Rezolucji jako „original co-sponsor” (bardzo ważne)!  Pod adresem  https://coalitionpa.org/2ww-resolution-2021/ na portalu CPA są wszystkie dalsze szczegóły (w dwóch językach) dotyczące tej Rezolucji, jej tekst, a także prosty mechanizm dla znalezienia swojego reprezentanta w Kongresie USA i połączenia się z jego stroną internetową dla wysyłania mu korespondencji.  Jest tam także wzór wiadomości do wysłania kongresmanowi.

        Powinniśmy także rozsyłać ten apel do jak największej liczby swoich przyjaciół, znajomych i ludzi dobrej woli.  Prosimy również o przesyłanie na adres info@coalitionpa.orgkorespondencji jaką w tej sprawie otrzymacie później z biur kongresmanów.

Z poważaniem,

Andrzej Burghardt

•••

        Pan Lizoń powinien zapytać samego M Bernier, bo sam  nie wie co gada. Na własne uszy słyszałam  Maxime Bernier mówił, że trzeba głosować na Partię PPC  i nie wierzyć co ci konserwatyści bredzą. People Party Canada jest przyszłością dla naszych dzieci. Reszta to komuchy. Pan Lizoń miał swój czas jako MP i nie zrobił nic  pożytecznego, a teraz się mądrzy. Konserwatysci to liberałowie” Light anyway chcą żerować na pracy PPC. i wziąć ich głosy żeby je zmarnować.

Wiesława

•••

AKTY WANDALIZMU I PROFANACJA FIGURY MATKI BOŻEJ W GROCIE MATKI BOŻEJ W PARAFII ŚW ST KOSTKI NA DENISON

Inbox

        Z bólem – przykrością i ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że we wtorek 17 sierpnia br. o godz. 12.30 w polskiej Parafii pod wezwaniem św. STANISŁAWA KOSTKI na ul. DENISON W TORONTO miał miejsce kolejny- nie pierwszy już wśród ostatnich miesięcy tego roku akt wandalizmu.

        NIE ZAMONTOWANO tu jeszcze /celowo/nowych zakupionych teraz, a zniszczonych uprzednio witraży – gdy 17 SIERPNIA br. w wyniku uderzenia cegłą, została rozbita tym razem szyba z plexiglasu w grocie MATKI BOŻEJ – osłaniająca figurę MATKI BOŻEJ-

W celu zabezpieczenia figury Maryi przed dalsza jej ewentualna kolejna dewastacja I zbezczeszczeniem – w grocie tym razem została zamontowana tymczasowo!!! płyta pilśniowa- osłaniająca wejście do groty – PŁYTA TA ZOSTANIE ZAMIENIONA NA INNE TRWAŁE ZABEZPIECZENIE FIGURY MARYJNEJ – przed profanacja –

        Kolejny akt wandalizmu w Parafii św. STANISŁAWA KOSTKI w TORONTO NA UL DENISON-miał miejsce 10 września o godz. 19.O5 /pokazała kamera/ – W tym dniu zostały zniszczone 2 przyćmione szyby przy wejściu do sali parafialnej.

        I ten akt WANDALIZMU jak i wszystkie poprzednie –zgłoszony został policji w Toronto.

        W niedzielę 19 września br przeżywać będziemy uroczystości odpustowe w naszej polskiej parafii SW STANISŁAWA KOSTKI – na 12 Denison AVE – w Toronto-

        Uroczystości odpustowe poprzedziło TRIDUUM ku czci SW. STANISŁAWA KOSTKI – patrona parafii./od czwartku do soboty – tj w dniach 16-18 września o godz. 19 OOI w sobotę – o godz. 173O-

        TRIDUUM I UROCZYSTOŚCIOM ODPUSTOWYM -przewodniczył o PAWEŁ PILARCZYK-wikariusz Kościoła ŚW. MAKSYMILIANA KOLBE – W MISSISSAUGA -Liturgiczne wspomnienie ŚW STANISŁAWA KOSTKI – patrona parafii na ul Denison w Toronto -przypada 18 września-

        POLECAMY MIŁOSIERNEMU BOGU I MARYI NASZEJ MATCE – KAŻDA POLSKA PARAFIE – W NASZYCH MODLITWACH-

        BOŻENA SENKOWSKA -ŻUKOWSKA

TORONTO- PARAFIA ŚW KAZIMIERZA

•••

        Dotyczy: Roman Dmowski, szkodnik stulecia https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,27580191,roman-dmowski-szkodnik-stulecia.html#S.W-K.C-B.4-L.1.mały   by John Connelly Tłumaczył Sergiusz Kowalski

John Connelly

17 września 2021 |

        “W filadelfijskich katolickich szkołach, do których uczęszczałem w latach 60. i 70., byli uczniowie różnych narodowości, ale najokrutniejsze dowcipy opowiada o Polakach. Myślałem, że idąc na studia, porzucam na zawsze ten świat nietolerancji.“

        “Najokrutniejsze dowcipy opowiada o Polakach” napisał p. John Connelly

        W Kanadzie żyję od 1971 r. czyli od pięćdziesięciu lat. W trzecim dniu w Ottawie byłem celowo zbrutalizowany przez zczechizowanego Polaka z Zaolzia, p. Doktora Celakovsky-iego od 1948 r imigranta w Kanadzie, który mi powiedział “że w jego stronach” t.zn na Zaolziu “Polacy to byli swine.” Później spotkałem tego człowieka raz czy dwa na pogaduszce, jako “przychylnego dobrego człowieka”, ale jemu Dr.C nie przyszło do głowy odwołać pierwotny insult.

        Ponieważ dość dobrze mówiłem, o dziwo pisałem po angielsku, dla szeregu Kanadyjczyków spotkanych w pracy, mówiłem po angielsku z niemieckim akcentem, choć po niemiecku znam tylko parę słów. Zachowywałem się asertywnie, bo przyjąłem ocenę wybitnego polskiego profesora lekarza, który w 1958 odbył praktykę w Szwajcarii, a po powrocie mówił nam: “oni TAM wcale nie są lepsi od nas.” Moje zachowanie nie korelowało z opinią o Polakach, więc będąc z PRL-u byłem szpiegiem, co usłyszałem okrężnie, ale wyraźnie. W pracy chirurg chwalił się swoim starym mercedesem, na co mu powiedziałem: “że marnuje pieniądze reperując starego rupiecia (a piece of junk), na to p. Dr. Chirurg powiedzial do mnie: “you fucken Pollack” Nosil to w sobie cały czas, ale to ja go sprowokowalem, by się wyzwolił i powiedział swoja opinie o mnie i o Polakach. Będąc asertywny i mówiąc lepiej po angielsku wg wielu Kanadyjczyków i Amerykanów nie mogłem być Polakiem.

        Dotyczy/ Dramat pasażerów transatlantyku “St. Louis”. Dlaczego Ameryka nie przyjęła żydowskich uchodźców? Paweł Smoleński 29 sierpnia 2021 | 06:00 https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,16478374,dramat-pasazerow-transatlantyku-st-louis.html#S.zajawkamagazynowa-K.C-B.1-L.1.mały

        Mam dziewięćdziesiąt lat. Pięćdziesiąt lat w Kanadzie. Drugą Wojnę Światową (DWS), okupację niemiecką oraz budowanie zrębów socjalizmu przeżyłem w Polsce. Dramat pasażerów z “St. Louis” przestudiowałem wielokrotnie, widziałem kilka filmów na ten temat. Parę lat temu Kanadyjski Parlament ogłosił publicznie ubolewanie i przepraszał odmowę wyładowania w Kanadzie pasażerom z St Louis, którymi w większości byli artyści i intelektualiści niemieccy żydowskiego pochodzenia i ich rodziny. W tym właśnie okresie przed wybuchem DWA amerykańskie i kanadyjskie przepisy wykluczały masową imigrację, stąd USA i Kanada miały podstawę prawną, której przestrzegano.

        Poza tym premier Kanady William Lyon MacKenzie King nie był filosemitą i miał rzec: “Jeden Żyd, o jednego za dużo.”

        Tylko Polska przyjmowała bez jakichkolwiek ograniczeń Niemców pochodzenia żydowskiego. Ikoniczny, hollywoodzki serial Holocaust m. in. z Meryl Streep, nakręcony na początku lat 70-tych pokazuje doktora Weissa niemieckiego lekarza z Berlina. Prześladowany przez Niemców ucieka do Polski gdzie natychmiast może praktykować medycynę.

        Niemieccy lekarze pochodzenia żydowskiego, którzy wylądowali w Kanadzie mieli trudne początki, co usłyszałem od kanadyjskiego lekarza wyższej rangi, również pochodzenia żydowskiego. Niemcy bez pytania Polski zbudowali własnych ludzi w Zbąszynie, a Polska nie protestowała, przyjmując ich bez jakichkolwiek warunków. Tylko Polska i ZSRR przyjmowało żydowskich uchodźców bez jakichkolwiek oporów, choć bez chleba i soli na tacy. Trzeba to przypominać ludziom takim jak profesor Jan Grabowski, który żywi się kanadyjskim chlebem zapominając o rzetelnych i podstawowych faktach, z przed oraz w czasie holocaustu.

Włodzimierz Sokołowski