Chińskie wojsko zganiło w niedzielę Kanadę i Stany Zjednoczone za wysłanie w zeszłym tygodniu okrętów wojennych do Cieśniny Tajwańskiej. Chiny stwierdziły, że takie działania zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu regionu.

Chiny uważają demokratyczny Tajwan za swoje terytorium, co podkreślały w ciągu ostatniego roku wysyłając swoje samoloty w część przestrzeni powietrznej zwaną tajwańską ADIZ (air defence identification zone; obejmuje przestrzeń powietrzną nad Tajwanem oraz część przestrani powietrznej monitorowanej przez Tajwan). Tylko od 1 października przez cztery dni w strefę ADIZ wleciało około 150 chińskich statków powietrznych.

Amerykańska armia podała, że niszczyciel rakietowy USS Dewey przepłynął w czwartek i piątek przez Cieśninę Tajwańską, która oddziela Tajwan od Chin. Towarzysyzła mu kanadyjska fregata HMCS Winnipeg. “Tranzyt okrętów przez Cieśninę Tajwańską pokazuje, że Stany Zjednoczone i ich partnerzy angażują się w uwolnienie Indo-Pacyfiku”, oświadczyli Amerykanie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Chińska armia z kolei stwierdziła, że monitorowała prowokacyjny ruch statków przez cieśninę i stała na straży. Podkresliła jeszcze raz, że “Tajwan to terytorium Chin”.