Prezydent Rosji Władimir Putin w swoim przemówieniu na forum dorocznego Klubu Dyskusyjnego Wałdaj w Soczi wygłosił tyradę przeciwko wartościom Zachodu

Wyśmiał tzw. cancel culture odwrócony rasizm  i „potworne” narzucanie dzieciom transpłciowości przeciwstawiając temu podejście rosyjskie i   ideologię upowszechnianą w Rosji

Oto kilka cytatów z jego przemówienia.

— „Straszny” Zachód
„Jesteśmy zaskoczeni, widząc, jakie rzeczy dzieją się w krajach, które postrzegają siebie za postępowe… Walka o równość i przeciw dyskryminacji zamienia się w agresywny dogmatyzm graniczący z absurdem”.

„Sprzeciwianie się rasizmowi jest rzeczą konieczną i szlachetną, ale nowa ‘kultura abolicji’ zamienia się w ‘ dyskryminację a rebours’… Tutaj, w Rosji absolutna większość naszych obywateli nie zwraca uwagi na kolor skóry”.

„Ludzie, którzy ośmielają się twierdzić, że mężczyźni i kobiety nadal istnieją jako fakt biologiczny, są niemal wykluczeni… Nie wspominając już o po prostu potwornych rzeczach, iż  dzieci uczone są od najmłodszych lat, że chłopiec może łatwo stać się dziewczynką i vice versa”.

„Nazwijmy rzeczy po imieniu: to po prostu graniczy ze zbrodniami przeciwko ludzkości dokonywanymi pod sztandarem postępu”.

— „Rozsądny konserwatyzm”
„Będziemy kierować się ideologią zdrowego konserwatyzmu…”

„W nadchodzącej erze globalnego nowego dopasowania, które może trwać dość długo i którego ostateczne perspektywy nie są znane, umiarkowany konserwatyzm jest najbardziej rozsądną linią postępowania”.

„Nasze społeczeństwo wypracowało «odporność stadną», jak  to mówią teraz, na ekstremizm, który prowadzi do wstrząsów oraz upadku społecznego i politycznego”.

„Nasz konserwatyzm to konserwatyzm optymistów… I oczywiście jesteśmy gotowi współpracować z naszymi partnerami na rzecz wspólnych szczytnych celów”.

— Turystyka szczepionkowa
„Może dzieje się odwrotnie, ale wielokrotnie słyszałem następujące rzeczy: obywatele Europy przyjeżdżają tutaj, aby zaszczepić się Sputnikiem V i kupić zaświadczenie [w Europie] stwierdzające, że są zaszczepieni przez firmę Pfizer. Poważnie, tak mówią europejscy lekarze. Uważają, że Sputnik jest bardziej niezawodny i bezpieczniejszy”.

„Nie mówię tego po to, by propagować Sputnika. Mówię o łatwości, z jaką można uniknąć [nakazów szczepień]… Wydaje mi się więc, że nie powinniśmy nakazywać, ale przekonywać i udowadniać, że szczepienie jest lepsze niż choroba”.

— Wycofanie się USA z Afganistanu
„Myślę, że [prezydent USA Joe Biden] postąpił słusznie, decydując się na wycofanie wojsk… Ale ponieważ zaczęli ten „bałagan”, nie powinni zrzucać odpowiedzialności za to, co się dzieje i za przyszłość”.

„Pierwszą rzeczą, którą powinni zrobić, moim zdaniem, jest odmrożenie afgańskich aktywów i umożliwienie Afganistanowi rozwiązania najważniejszych problemów społecznych i gospodarczych”.

„Z naszej strony mamy konkretne duże projekty, które można tam zrealizować… Nasze służby specjalne są w kontakcie z odpowiednimi strukturami w Afganistanie”.

„Będziemy nadal aktywnie współpracować z Chinami na zasadzie dwustronnej…  tworząc warunki, aby obywatele naszych krajów czuli się bezpiecznie niezależnie od tego, co dzieje się w Afganistanie”.

— Uznanie talibów
„Te decyzje zostały podjęte na szczeblu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Oczekujemy, że talibowie, którzy teraz najwyraźniej kontrolują Afganistan, zobaczą, że sytuacja rozwija się w pozytywny sposób. Jeśli tak się stanie, zdecydowalibyśmy się skreślić je z listy organizacji terrorystycznych”.

„Myślę, że do tego dochodzimy, a pozycja Rosji będzie zmierzać w tym kierunku”.

„Robimy wszystko, aby oczekiwania osób, z którymi się kontaktujemy, były brane pod uwagę… Chcielibyśmy, aby znalazły się akceptowalne kompromisy… i żeby prawa kobiet były brane pod uwagę”.

„Widzimy teraz, że talibowie próbują walczyć z skrajnymi radykałami, takimi jak Państwo Islamskie, organizacja, o której absolutnie nikt nie wątpi, że ma aspiracje terrorystyczne. Tak, rozumiemy, że byli chwilowymi sojusznikami, ale teraz atakują talibów.

— Agenci zagraniczni
„Powiedziałeś, że [status agenta zagranicznego] nie jest rozstrzygany w sądzie. Ale w USA też nie rozstrzyga tego sąd — robi to Departament Sprawiedliwości. Zapytaj Rosję Dzisiaj, co im robią. Wiesz, jakie to ciężkie? Do postępowania karnego. Nie mamy nic takiego… [nasze] prawo nawet nie zabrania im kontynuowania działalności politycznej”.

„Po prostu pieniądze, które otrzymują z zagranicy,  powinny być oflagowane, a społeczeństwo rosyjskie powinno wiedzieć, że ktoś ma takie a takie stanowisko, szczególny pogląd na politykę wewnętrzną czy coś takiego, ale że dostaje swoje pieniądze z zagranicy.”

za Moscow Times