Dziś chciałem zaproponować coś z najpopularniejszych dań jakie są znane ludzkości. Nie ma chyba na świecie kraju no może Korea Płn. gdzie ludność nie zna tego dania. Ale przecież ten koreański despota uczył się w Szwajcarii więc zna to bardzo dobrze.

        Oczywiście mowa o hot dogach. Każdy z nas robił w domu lub biegał do fast foodu na hot doga. Zatem kilka zdań o historii i dwa najpopularniejsze przepisy. Pamiętam ten smak. Jak byłem w N.Y. (3 lata) to często kupowałem gdy nie zabrałem drugiego śniadania.

pozdrawiam  Bogusław Sypień

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

HISTORIA GORĄCEGO PSA

        Kiełbasa jest jedną z najstarszych form przetworzonej żywności, o której już wspomniano w Odysei Homera już w IX wieku p.n.e.

        Frankfurt nad Menem w Niemczech, temu miastu tradycyjnie przypisuje się pochodzenie parówki. Jednak twierdzenie to jest kwestionowane przez tych, którzy twierdzą, że popularna kiełbasa – znana jako “jamnik” lub “kiełbasa dla małego psa” – została stworzona pod koniec 1600 roku przez Johanna Georghehnera, rzeźnika, mieszkającego w Coburgu w Niemczech. Według tego raportu Georghehner udał się później do Frankfurtu, aby promować swój nowy produkt.

        Mówi się, że parówkę wynaleziono tam w 1487 roku, pięć lat przed wyruszeniem Krzysztofa Kolumba do nowego świata. Mieszkańcy Wiednia, wskazują na termin „wiener”, aby udowodnić, że ich miasto jest miejscem narodzin hot doga. Jak się okazuje, jest to prawdopodobne, że hot dog ten z Ameryki Północnej pochodzi z szeroko rozpowszechnionej europejskiej kiełbasy sprowadzonej do w/w Ameryki przez emigrantów rzeźników z kilku narodowości. Sporne jest również, kto pierwszy podał kiełbasę z bułką. Jeden raport mówi, że niemiecki imigrant sprzedawał kiełbaski wraz z bułkami i z kiszoną kapustą, prosto z wózka w nowojorskim Bowery w latach 60-tych XIX wieku. W 1871 roku Charles Feltman, niemiecki piekarz, otworzył pierwsze stoisko z hot dogami na Coney Island NY, sprzedając m.in. 3684 hot dogów w mlecznej bułce podczas pierwszego roku swojej działalności.

        Rok 1893 był ważną datą w historii hot dogów. W tym samym roku w Chicago wystawa kolumbijska przyciągnęła tłumy zwiedzających, którzy konsumowali duże ilości kiełbasek sprzedawanych przez sprzedawców. Ludzie polubili taki jedzenie, które było łatwe do zjedzenia, wygodne i niedrogie. Historyk hot dogów, dr Kraig, emerytowany profesor Uniwersytetu Roosevelta, mówił, że Niemcy zawsze jedli kiełbaski z chlebem. Ponieważ kultura kiełbasy jest niemiecka, prawdopodobnie to Niemcy wprowadzili praktykę jedzenia kiełbasek, które dziś znamy jako hot dogi, gorące i przytulone do bułki. Również w 1893 r. kiełbaski stały się hitem w parkach baseballowych. Uważa się, że ta tradycja została zapoczątkowana przez właściciela baru w St. Louis, Chrisa Von de Ahe, niemieckiego imigranta, który był również właścicielem głównej drużyny baseballowej St. Louis Browns.

        Wielu historyków kulinarnych drażni się z sugestią, że dzisiejszy hot dog w bułce został wprowadzony podczas wystawy „Louisiana Purchase Exposition” w St. Louis w 1904 roku przez bawarskiego koncesjonariusza Feuchtwangera. Jak głosi legenda, pożyczał swoim klientom białe rękawiczki, aby trzymać gorące kiełbaski. Ponieważ większość rękawic nie została zwrócona, zapasy zaczęły się kończyć. Podobno wtedy poprosił o pomoc swojego szwagra, piekarza. Piekarz zaimprowizował długie, miękkie bułki, które pasowały do mięsa – w ten sposób wymyślił bułkę do hot dogów.

        Dr. Kraig nie może do końca przełknąć tej opowieści i mówi, że kazda nacja opowiada, że bułki z hot dogami są ich własnym wynalazkiem, ale najbardziej prawdopodobnym faktem jest to, że owa praktyka została przekazana przez niemieckich imigrantów i stopniowo upowszechniła się w amerykańskiej kulturze.

        Jak powstał termin „hot dog”? Otóż inną historią, która irytuje poważnych historyków, jest to, jak powstał sam termin „hot dog”. Jedni twierdzą, że słowo to zostało wymyślone w 1901 roku w New York Polo Grounds w zimny kwietniowy dzień. Sprzedawcy sprzedawali hot dogi z przenośnych zbiorników z gorącą wodą, krzycząc „Są rozgrzane do czerwoności! Kup kiełbaski jamniki póki są rozgrzane do czerwoności!” Tad Dorgan, rysownik sportowy New York Journal, zaobserwował tę scenę i narysował do gazet rysunek szczekających kiełbasek jamników, ciepło utulonych w bułkach. Nie wiedząc, jak przeliterować poprawnie „jamnik”, napisał po prostu „hot dog!” Mówi się, że rysunek był sensacją, dlatego rysownik ukuł nim termin „hot dog”. Jednak do dziś historycy nie są w stanie znaleźć tej kreskówki, pomimo ogromnego dorobku Dorgana i jego popularności.

        Kraig i inni historycy kulinarni wskazują na czasopisma uniwersyteckie, w których słowo „hot dog” zaczęło pojawiać się w latach 90. XIX wieku. Termin ten już obowiązywał w Yale jesienią 1894 roku, kiedy „foodtraki” sprzedawały hot dogi w akademikach. Nazwa była sarkastycznym komentarzem do pochodzenia mięsa. Odniesienia do kiełbasek jamnikowych i ostatecznie hot dogów można prześledzić do niemieckich imigrantów w XIX wieku. Ci imigranci przywieźli do Ameryki nie tylko kiełbaski, ale także psy jamniki. Nazwa najprawdopodobniej zaczęła się jako żart o małych, długich, chudych psach żyjących w domach Niemców. W rzeczywistości nawet Niemcy nazywali parówkę kiełbasą „mały pies” lub „jamnik”, łącząc w ten sposób słowo „pies” z ich nazwą wurst.

HOT DOG W STYLU CHICAGOWSKIM

        Chicago HotDog to klasyk Windy City i ulubieniec fanów sportu! Parówka musi być w całości wołowa, bułka musi być z makiem, składniki muszą być ułożone na bułce w określonej kolejności. I cokolwiek zrobisz, nie psuj tego przepychu keczupem!

Składniki

Oryginalna receptura daje 1 porcję

    1 hot dog w całości wołowy

    1 bułka makowa do hot-doga

    1 łyżka żółtej musztardy

    1 łyżka słodkiej zielonej marynaty

    1 łyżka posiekanej cebuli

    4 ćwiartki pomidora

    1 koperkowa włócznia ogórkowa

    2 papryczki sportowe

    1 kropla soli z selera

Zagotuj w garnku wodę. Zmniejszyć ogień, umieścić hot doga w wodzie i gotować 5 minut ma być b.gorący. Wyjmij hot doga i odstaw na bok. Ostrożnie włóż do garnka koszyk do gotowania na parze i ogrzej bułkę przez 2 minuty lub do czasu, aż będzie mocno ciepła. Umieść hot doga w gorącej bułce. Ułóż na dodatkach w tej kolejności: żółta musztarda, słodko-zielona marynata, cebula, ćwiartki pomidora, ogórek kiszony, papryka i sól z selerem. Pomidory powinny być ułożone między hot dogiem a górną częścią bułki. Umieść marynatę między hot dogiem a dnem bułki. Nawet nie myśl o keczupie!

PIES Z NOWEGO JORKU znany w całej Ameryce

Składniki na 4 porcje

    2 łyżeczki oleju roślinnego

    cebula , cienko pokrojona

    ¼ szklanki wody( 60 ml )

    2 łyżki ketchupu

    1 łyżeczka soli

    4 koszerne hot dogi wołowe

    4 bułki do hot dogów

    kapusta kiszona

    żółta musztarda francuska

            Sos cebulowy: Rozgrzać olej na patelni na małym ogniu. Dodaj cebulę i gotuj przez kilka minut, aż zmięknie. Dodaj wodę, keczup i sól. Przykryj patelnię i gotuj przez około 20 minut, mieszając od czasu do czasu, aż cebula będzie całkowicie miękka i soczysta.

        Gotuj hot dogi kilka minut aby były ugotowane i gorące. Umieść w bułkach, a następnie ułóż kapustę kiszoną, sos cebulowy i ostrą musztardę French’s na wierzch. Gotowe.