Rząd Wielkiej Brytanii usunął ze swoich ostatnich raportów statystyki mówiące o tym, że prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19 w grupie osób po 30 roku życia jest większe w przypadku osób zaszczepionych niż niezaszczepionych. Taki wniosek został opublikowany przez brytyjską Health Security Agency (UKSHA), która co tydzień przygotowuje zestawienie danych o efektywności i wpływie szczepionek przeciw COVID-19. Analizy opierają się na danych dotyczących infekcji wśród osób powyżej 18 roku życia z uwzględnieniem zaszczepienia.

Opublikowane statystyki obejmujące tydzień, który zakończył się 21 października, zawierały wykres, który pokazywał, że osoby powyżej 30 roku życia, które przyjęły dwie dawki szczepionki, częściej chorowały niż osoby z tej samej grupy wiekowej, ale niezaszczepione. W przypadku przedziału wiekowego 40–79 lat częstość zakażenia była ponad dwa razy większa w przypadku zaszczepionych niż niezaszczepionych, przy czym skuteczność szczepionki spadała do -131 proc. w grupie 40–49-latków. Sugeruje to, że szczepionka osłabia naturalną odporność organizmu.

UKSHA definiuje skuteczność szczepionki porównując wystepowanie choroby wśród osób zaszczepionych i niezaszczepionych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Media “głównego nurtu” widząc takie wyniki nie kryły oburzenia. Dziennikarze i naukowcy krytykowali agencję za przygotowywanie materiałów dla propagatorów teorii konspiracyjnych. Office of Statistics Regulation, czyli brytyjski urząd statystyczny, uznał raport za “potencjalnie wprowadzający w błąd”.

UKSHA wycofała się ze swoich zestawień i od tamtej pory zrezygnowała z wykresów odnoszących się do skuteczności szczepień. Agencja wyświetla dane o zakażeniach w formie tabelarycznej, bez wykresów. Czytelnik sam musi sobie przeliczyć, jaka jest skuteczność.

Do tego agencja dodała dopisek mówiący o tym, że osób zaszczepionych jest w społeczeństwie więcej niż niezaszczepionych i dlatego przypadków zachorowań i hospitalizacji będzie więcej w grupie zaszczepionych. Poza tym żadna szczepionka nie jest w 100 proc. skuteczna.

Z raportu opublikowanego 4 listopada wynika dalszy spadek skuteczności szczepionek, przy czym w grupie wiekowej 18–29 lat skuteczność szczepień spada o 8 punktów procentowych do 14 proc., a w grupie 30–39 lat o 6 punktów procentowych do -37 proc. Grupą, w której statystyki wypadają najgorzej, jest przedział 40–49 lat, dla której skuteczność wynosi -128 proc.

W Szwecji według danych przedstawianych przez tamtejszą krajową agencję zdrowia 70 proc. zgonów z powodu COVID-19 w dniach 1–24 września nastąpiło u całkowicie zaszczepionych. W Izraelu we wrześniu 60 proc. hospitalizowanych w ciężkim stanie z powodu COVID-19 to zaszczepieni dwiema dawkami.