Indonezja, największy na świecie eksporter węgla wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej, poinformowała w sobotę, że w styczniu zakazała eksportu tego paliwa , mając na celu zabezpieczenie krajowych dostaw energii. Głównymi odbiorcami indonezyjskiego węgla były państwa Azji Południowej i Południowo – Wschodniej, które w trybie pilnym muszą znaleźć nowych dostawców.

Podobną decyzję podjął niedawno Meksyk, który zakazał eksportu ropy naftowej.

Rosnący popyt na energię elektryczną w kraju grozi powszechnymi przerwami w dostawie prądu podało w oświadczeniu Ministerstwo Energii i Zasobów Mineralnych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Indonezja eksportuje większość swojego węgla, ale nakłada na producentów obowiązek odłożenia minimalnych ilości na zaopatrzenie krajowych elektrowni. Decyzja jest podejmowana w kontekście rosnącego popytu, ponieważ po pandemii wzrost gospodarczy na całym świecie napędza zapotrzebowanie na energię elektryczną, którego nie można zaspokoić za pomocą mniej zanieczyszczających alternatyw.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała w zeszłym miesiącu, że globalne zapotrzebowanie na węgiel, największe na świecie źródło gazów cieplarnianych, osiągnęło rekord w 2021 r. i utrzyma się do 2022 r., zagrażając planom ograniczenia emisji przedstawionym na zeszłorocznej konferencji klimatycznej COP26.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu ubiegłego roku Indonezja wyeksportowała prawie 30 mln ton węgla. Zakaz eksportu został wprowadzony po tym, jak kopalnie nie spełniły tak zwanego Obowiązku Rynku Wewnętrznego, zgodnie z którym są one zobowiązane do dostarczania co najmniej 25 procent zatwierdzonego planu produkcyjnego kopalni po maksymalnej cenie sprzedaży 70 USD za tonę, co stanowi ponad połowę światowej ceny referencyjnej.

Tymczasowy zakaz eksportu uniemożliwiłby zamknięcie prawie 20 elektrowni dostarczających łącznie 10,9 gigawatów energii, powiedział w sobotnim oświadczeniu wysoki rangą urzędnik ministerstwa, Ridwan Jamaludin. Powiedział, że rząd dokona ponownej oceny polityki po 5 stycznia. „Nie możemy pozwolić, aby nieposłuszeństwo firm wobec DMO zakłóciło klimat inwestycyjny i gospodarkę narodową” – powiedział. Indonezja zobowiązała się do zaprzestania budowy nowych elektrowni węglowych od 2023 roku i neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku. Jednak pomimo oburzenia działaczy ekologicznych, obecna budowa elektrowni węglowej Suralaya na wyspie Jawa wciąż trwa. Ogromna elektrownia jest jedną z największych w Azji Południowo-Wschodniej i może zasilić około 14 milionów domów rocznie.

za Jakarta Post