Prezydent USA Joe Biden zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o zaangażowaniu USA “we wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

Tutaj komunikat oficjalny

„Prezydent Biden dał jasno do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy i partnerzy “zareagują zdecydowanie”, jeśli Rosja będzie dopuści się inwazji Ukrainy, poinformowała sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki w oświadczeniu wydanym po niedzielnej rozmowie.

Zapewnienia te pojawiły się dwa dni po tym, jak 30 grudnia Biden rozmawiał przez prawie godzinę z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem . Rozmowa nastąpiła na prośbę Putina, aby przedyskutować „zakres kwestii bezpieczeństwa i kwestii strategicznych”.

Według rosyjskich mediów państwowych TASS , rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odrzucił doniesienia, że ​​Rosja planuje   „inwazję” na Ukrainę, mówiąc, że Rosja szuka rozwiązania problemów w południowo-wschodniej Ukrainie i Donbasie.

W zeszłym miesiącu Moskwa zażądała, aby Ukraina i inne kraje byłego Związku Radzieckiego nie zostały przyjęte do NATO, jednocześnie wzywając NATO do wycofania  wojsk rozmieszczonych w Europie Środkowej i Wschodniej.

W niedzielnej rozmowie zarówno Biden, jak i Zełenski wyrazili poparcie dla dyplomatycznych wysiłków na rzecz deeskalacji, które zaplanowano na tydzień 10 stycznia w Genewie. Obejmą one dwustronny strategiczny dialog na temat stabilności między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, a także posiedzenie Rady NATO-Rosja oraz Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Biden obiecał Ukrainie, że podczas rozmów Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą przestrzegać zasady „nic o tobie bez ciebie”.