Kanadyjskie pułki bez patrona

Trzy kanadyjskie pułki pozostały bez patrona po tym, jak w czwartek królowa pozbawiła księcia Andrzeja wszystkich  tytułów wojskowych i królewskich patronatów .

Książę Yorku był honorowym dowódcą trzech kanadyjskich pułków: Królewskich Fizylierów Wyżynnych Kanady,  Fizylierów Księżniczki Luizy i Królewskich Strażników Yorku.

Rideau Hall i rzecznik Kanadyjskich Sił Zbrojnych potwierdzili, że tytuły te zostały scedowane przez księcia, drugiego najstarszego syna królowej.

Posunięcie to nastąpiło po środowej odmowie sędziego okręgowego USA na oddalenie powództwa cywilnego przeciwko księciu Andrew przez Virginię Giuffre, która pozwała go w sierpniu, mówiąc, że została zmuszona do kontaktów seksualnych z nim, gdy miała 17 lat w 2001 roku przez nieżyjącego już przestępcę seksualnego Jeffreya Epsteina i jego długoletnią towarzyszkę, Ghislaine Maxwell.

Eksperci twierdzą, że wyrok skazujący Ghislaine Maxwell źle wróży sprawie cywilnej księcia Andrzeja

Prywatne organizacje w Kanadzie — w tym Lakefield College School, Royal Victoria Yacht Club, Maple Bay Yacht Club i SickKids Foundation — które kiedyś zabiegały o patronat księcia, zerwały z nim więzi w 2019 r., kiedy zrezygnował ze wszystkich obowiązków publicznych w obliczu skandalu związanego z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich.