Dyrektor CBC twierdzi, że rasizm wobec osób rasy białej nie istnieje. Taka była odpowiedź na skargę słuchacza, który stwierdził, że w programie radiowym dochodzi do dyskryminacji osób pochodzenia brytyjskiego.

Skarga dotyczyła programu radiowego The Early Edition z 30 czerwca 2021 roku nadanego przez oddział CBC Vancouver. Gość programu narzekał, że szkoły są nazywanej imionami „jakichś-tam Lordów, królowych takich i takich, czy Sirów różnej maści”.

Rzecznik CBC Jack Nagler powiedział w zeszłym tygodniu, że dziennikarzom zarzucono wyśmiewanie się z osób pochodzenia brytyjskiego, których imionami nazywane są szkoły. Autor skargi napisał, że w jego odczuciu „cały segment umniejszał jego brytyjskie pochodzenie i dziedzictwo. Był jawnie rasistowski i oczekuję przeprosin”. Dodał, że gdyby mówiono o „jakimś tam Wodzu”, na pewno wszyscy zaraz uznaliby to za rasizm. Wcześniej do skargi ustosunkowała się dyrektor CBC British Columbia, Treena Wood.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wood, odrzuciła koncepcję „odwrotnego rasizmu”. Stwierdziła, że rasizm względem osób białych i tzw. grup uprzywilejowanych nie jest prawdziwy i takie jest ogólnie akceptowane socjologiczne rozumienie rasizmu. Rasizm musi dotyczyć grupy uprzywilejowanej i uprzedzeń wobec grupy historycznie nieuprzywilejowanej, tłumaczyła pani dyrektor. „Rozumiem, że rozmowy o kolonializmie i naturze osadnictwa w Kanadzie mogą być trudne, ale z całym szacunkiem nie zgadzam się z twierdzeniem, jakoby cały program był rasistowski”, napisała Wood.

Nagler zgodził się z Wood i uznał, że nie doszło do naruszenia polityki CBC.

Trybunał Praw Człowieka Kolumbii Brytyjskiej definiuje natomiast rasizm jako „przekonanie, że niektórzy ludzi są lepsi od innych, ponieważ należą do określonej rasy lub grupy etnicznej”. Do dyskryminacji rasowej dochodzi, gdy ktoś traktuje innych źle, odmawia innym korzyści lub zastrasza innych z powodu ich rasy, koloru skóry, dziedzictwa lub miejsca pochodzenia. W 2018 roku trybunał wydał nawet wyrok w sprawie właściciela resortu, który zwolnił siedmiu białych pracowników – trybunał orzekł, że doszło do dyskryminacji rasowej.