Najważniejsze amerykańskie zgromadzenie konserwatywne, oparte na ideałach wolności osobistej i ograniczonego rządu, zbiera się w przyszłym miesiącu w Budapeszcie, aby uczcić dokonania Viktora Orbana.

Głównym mówcą na majowym spotkaniu Konserwatywnej Konferencji Akcji Politycznych (CPAC)  będzie premier Węgier, który  w niedzielę z dużą przewagą wygrał ponownie wybory, a którego Unia Europejska oskarża o ograniczanie niezależności mediów i sądownictwa.

Węgry przystąpiły do ​​unijnych sankcji nałożonych na Moskwę w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, ale Orban powstrzymał się od bezpośredniej krytyki Putina, zakazał dostaw broni przez Węgry na sąsiednią Ukrainę i sprzeciwił się propozycjom sankcji UE na rosyjski gaz ziemny i ropę

Spotkanie na Węgrzech odzwierciedla wieloletnie dążenie organizatorów CPAC, Amerykańskiej Unii Konserwatywnej (ACU), do promowania konserwatywnej jedności ponad granicami. Jesienią ubiegłego roku podobne spotkanie CPAC odbyło się w Brazylii, na zaproszenie tamtejszego  prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro.

Rzecznik Orbána nazwał krytykę UE pod adresem węgiereskiego lidera jako motywowaną ideologicznie w ramach długotrwałej  „kampanii prowokacji i polowania na czarownice” prowadzonej przez liberalne elity.

Wielu ameryka.skich konserwatystów podziwia Orbana za wykorzystanie swojej politycznej pozycji do forsowania konserwatywnego programu walki z neomarksistowską rewolucją kulturową.

CPAC Hungary, zaplanowany na 18-20 maja, jest pierwszym spotkaniem w Europie i piątym zagranicznym spotkaniem od czasu, gdy ACU po raz pierwszy zorganizowała konferencję za granicą, w Japonii w 2017 roku.

Orban był pierwszym europejskim przywódcą, który poparł kandydaturę Trumpa na prezydenta w 2016 roku. Należy do przywódców, których Trump publicznie wychwalał. Trump niedawno poparł Orbana w węgierskich wyborach 3 kwietnia, które Orban wygrał z 53% głosów przeciwko sześciopartyjnej koalicji.

Początkowo uważano, że wojna na Ukrainie zaszkodzi kampanii Orbána ze względu na jego relacje z Putinem, Orbán mimo to zwyciężył.

Przeciwnicy Orbána przedstawiają go jako autorytarnego lidera, który wykorzystuje władzę do osłabiania demokracji i nagradzania kolesiów. Unia Europejska zamroziła ostatnio 7,2 miliarda euro (7,9 miliarda dolarów) dotacji dla Węgier i zagroziła wstrzymaniem kolejnych miliardów, o ile nie wprowadzi reform, takich jak “wzmocnienie niezależności sądownictwa”.

Rzecznik Orbána nazwał wstrzymanie funduszy UE oburzającym i nieuzasadnionym, zwłaszcza że Węgry zmagają się ze skutkami wojny w sąsiednim kraju i przyjmują setki tysięcy uchodźców.

Orban przedstawia siebie jako chrześcijańskiego obrońcę europejskiego dziedzictwa. Stosuje politykę antyimigracyjną, aby odeprzeć muzułmańskich migrantów i odrzuca liberalne unijne stanowisko w kwestiach społecznych, takich jak prawo do adopcji dzieci przez pary homoseksualne. „Orban, w przeciwieństwie do wielu naszych konserwatywnych polityków, rozumie, że walczymy w obronie naszej cywilizacji twierdzi Rod Dreher, felietonista The American Conservative

Miklos Szantho, który kieruje Centrum Praw Podstawowych, think tankiem, który organizuje konferencję wskazał w wywiadzie dla Reutera wspólne interesy konserwatystów na arenie międzynarodowej: „nasze judeo-chrześcijańskie dziedzictwo, tożsamość narodowa, suwerenność państwa, rodzina jako naturalny związek  mężczyzny i kobiety”.

Szantho zapowiedział, że CPAC Węgry przyciągnie wybitnych konserwatywnych polityków i intelektualistów z całego świata.