Premier Ontario Doug Ford ogłosił w środę pakiet wsparcia  dla ukraińskich rodzin, które planują przenieść się do Ontario, o wartości 300 milionów dolarów.

Ford  powiedział, że spodziewa się, iż w nadchodzących miesiącach prowincja przyjmie ponad 40 000 uchodźców.

„W środowym ogłoszeniu zawarto bezpłatny dostęp do mieszkań  za pośrednictwem agencji usług osiedleńczych i ukraińskich organizacji społecznych. Ford powiedział, że jeśli zajdzie taka potrzeba, rodziny uciekające z Ukrainy mogą zostać zakwaterowane w hotelach, dopóki nie będzie więcej kwater długoterminowych.

Poniżej kontynuacja tekstu

Osoby indywidualne i rodziny mogą również uzyskać dostęp do bezpłatnego ubezpieczenia OHIP w zakresie usług opieki zdrowotnej i wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, których mogą potrzebować podczas pobytu w prowincji, w tym porad dotyczących traumy.

Również ukraińscy uczniowie szkół podstawowych i średnich będą mogli bezpłatnie uczęszczać do szkół publicznych.

W zeszłym miesiącu rząd federalny ogłosił kanadyjsko-ukraińskie zezwolenie na podróż w nagłych wypadkach (CUAET) – specjalny środek, który pozwala Ukraińcom i członkom ich rodzin na bezpłatny, przedłużony tymczasowy status w Kanadzie na pracę, naukę i życie do czasu, gdy będą mogli bezpieczne wrócić do domu.

Ford powiedział, że nie jest jasne, ilu Ukraińców do tej pory przybyło do Ontario, ale słyszał że wielu przebywa u przyjaciół i rodziny. Dodał, że chociaż prowincja spodziewa się przyjąć tylko 40 tys. uchodźców, ogłoszone dziś wsparcie można w razie potrzeby rozszerzyć.

Ponad 375 000 osób pochodzenia ukraińskiego mieszka w Ontario