Polska nie zmienia stanowiska wobec projektu globalnego, minimalnego podatku CIT

Jak dodał szef rządu, kwestie związane z wprowadzeniem minimalnej efektywnej stawki podatkowej dla globalnych korporacji będą przedmiotem jego rozmowy z amerykańską sekretarz skarbu Janet Yellen w czasie jej wizyty w Polsce. Minister finansów USA ma przyjechać  w sobotę.

Morawiecki mówił, że cała konstrukcja tego podatku jest oparta o dwa filary. Pierwszy miał umożliwić opodatkowanie globalnych korporacji, m.in. “gigantów cyfrowych”, którzy – jak to określił – nie zawsze płacą podatki tam, gdzie osiągają zyski. Natomiast drugi filar miał dotyczyć uzgodnienia pewnego minimalnego poziomu podatku CIT i relacji do niego państw, które stosują różnego rodzaju ulgi – dodał Morawiecki.

Nasza zgoda na filar drugi była uzależniona od filara pierwszego. Dla nas oba te filary miały być częścią jednego pakietu. Takie stanowisko utrzymujemy – oświadczył premier.

Mówi się, że ten podatek miałby być na poziomie 15 proc. Czyli teoretycznie z naszej perspektywy nie powinno być problemu, ponieważ CIT u nas to 19 proc. – mówił Morawiecki. Zaznaczył, że “dla małych i średnich polskich przedsiębiorców, którzy rozwijają się szybko, stosujemy obniżoną, 9-proc. stawkę CIT”.

Jak dodał szef rządu, rozmawiał już o tym z Yellen telefonicznie, podobnie jak z niektórymi premierami państw UE, ale “Polska swojego stanowiska w tej kwestii nie zmienia”. Robimy to, co jest w interesie polskiej gospodarki – podkreślił Mateusz Morawiecki.