W “amerykańskich” skarpetkach na spotkaniu z Bidenem

Premier Justin Trudeau spotkał się w czwartek 9 czerwca z prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidenem, aby potwierdzić swoje zaangażowanie w pogłębianie partnerstwa kanadyjsko-amerykańskiego w zakresie wielu wyzwań dwustronnych, regionalnych i globalnych czytamy na oficjalnych stronach urzędu premiera.

Przywódcy rozmawiali o nielegalnej i nieuzasadnionej militarnej agresji Putina na Ukrainę, o ogromnym ludzkim żalu i cierpieniu oraz podkreślili swoje niezachwiane zaangażowanie w dalsze wspieranie rządu i narodu Ukrainy. Przywódcy zgodzili się kontynuować ścisłą współpracę w zakresie dostosowania sankcji oraz pomocy gospodarczej, humanitarnej, wojskowej i innych form pomocy, a także kontynuować współpracę z partnerami i sojusznikami na rzecz utrzymania jedności w obliczu lekceważenia przez Rosję suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i ładu międzynarodowego opartego na zasadach.

Premier zwrócił uwagę na zaangażowanie Kanady w obronę i bezpieczeństwo sojuszników NATO oraz kontynentu północnoamerykańskiego. Przedstawił ostatnie zobowiązania Kanady w zakresie wydatków na obronę w budżecie 2022 i omówił wsparcie dla modernizacji Dowództwa Obrony Powietrznej Ameryki Północnej (NORAD).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Podczas Szczytu Ameryk premier i prezydent podzielili się wspólnym zaangażowaniem w temat szczytu „Budowanie zrównoważonej, odpornej i sprawiedliwej przyszłości”. Premier zwrócił uwagę na swoje zobowiązanie do wspierania wzrostu gospodarczego sprzyjającego inkluzywności, odbudowie pandemicznej, działań na rzecz klimatu, zielonej transformacji i umacniania demokracji na półkuli. Premier wyraził poparcie dla partnerstwa obu Ameryk prezydenta Bidena na rzecz dobrobytu gospodarczego i oczekuje współpracy z prezydentem i innymi partnerami z półkuli w celu poprawy dobrobytu ludzi na całej półkuli.

Premier i prezydent omówili nielegalną migrację i przymusowe wysiedlenia oraz powtórzyli swoje zobowiązanie do wspólnej pracy na rzecz zażegnania pierwotnych przyczyn migracji. Premier wyraził poparcie dla Deklaracji z Los Angeles w sprawie migracji i ochrony oraz swoje zobowiązanie do zacieśnienia współpracy z USA i innymi partnerami w odpowiedzi na obecne wyzwania humanitarne, związane z ochroną i nielegalną migracją w regionie.

Premier i prezydent omówili trwający kryzys na Haiti.

Przywódcy wskazali na polaryzujące skutki dezinformacji i poważne zagrożenie, jakie stanowi dla społeczeństw obywatelskich, zwłaszcza w Rosji.

Premier i prezydent rozmawiali o wzajemnym zaangażowaniu w zacieśnianie współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego i dobrych rządów w regionie Indo-Pacyfiku oraz w odniesieniu do relacji z Chinami.

Premier i prezydent ponowili swoje zobowiązanie do zapewnienia bezpieczeństwa i odporności łańcucha dostaw i odnotowali opublikowanie dziś wcześniej raportu o postępach grupy roboczej ds. łańcuchów dostaw USA-Kanada/Kanada-USA.

 

Przywódcy odnotowali niedawne wyzwania związane z globalnymi rynkami energii i ponownie podkreślili znaczenie współpracy na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Kanady i USA. Uznali szansę, jaką dla naszego wspólnego bezpieczeństwa energetycznego oferuje wzmocniona współpraca energetyczna między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi, że krajowe bezpieczeństwo energetyczne i działania na rzecz klimatu są coraz bardziej i nierozerwalnie ze sobą powiązane, a przejście na czystą energię zapewni bezpieczeństwo energetyczne i zrównoważoną przyszłość dla przyszłych pokoleń .

Premier i prezydent odnotowali zatem wspólne zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatycznymi i przyspieszenie zielonej transformacji.

Premier i prezydent zwrócili uwagę na znaczenie dalszego promowania i pielęgnowania więzi handlowych i inwestycyjnych. Premier zauważył, że nałożenie ceł na kanadyjskie drewno  wywiera dalszą presję na ceny domów i przystępność cenową.

Premier i Prezydent zwrócili uwagę na wyjątkowość partnerstwa kanadyjsko-amerykańskiego oraz szerokie i głębokie więzi międzyludzkie, które nas łączą, oraz podkreślili swoje wzajemne zaangażowanie w dalsze pogłębianie relacji z korzyścią dla wszystkich naszych obywateli.

Przywódcy uzgodnili, że prezydent odwiedzi Kanadę w najbliższych miesiącach.