W piątek (17 czerwca)  prezydent Rosji Władimir Putin zabrał głos na Forum Ekonomicznym w St.Petersburgu. “Ekonomiczny blitzkrieg przeciwko Rosji nigdy nie miał żadnych szans na powodzenie. A broń w postaci sankcji to miecz obosieczny” – powiedział. Stwierdził też, że Unia Europejska straci na restrykcjach 400 mld dolarów.

Długo wyczekiwane wystąpienie Władimira Putina było opóźnione o dodatkową godzinę – jak wyjaśnia Kreml – ze względu na cyberatak.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

– Kluczowe pojęcia dla biznesu, takie jak nienaruszalność własności prywatnej, zostały zdecydowanie podważone przez naszych partnerów na Zachodzie – celowo, z pobudek ambicjonalnych – stwierdził Putin.

 

O niestabilną sytuację na świecie prezydent Rosji winą obarczył Stany Zjednoczone. – Po wygraniu zimnej wojny USA ogłosiły się przedstawicielami Boga na ziemi, ludźmi, którzy nie mają żadnych obowiązków, a jedynie interesy. Uznali te interesy za święte. Teraz jest to ruch jednokierunkowy, co sprawia, że świat jest niestabilny – mówił Putin.

Prezydent Rosji dodał później, że “koledzy na Zachodzie” uważają inne kraje poza swoimi za własne kolonie. A skoro, jak kontynuował Putin, uważają siebie za “wyjątkowych”, to resztę traktują jako obywateli “drugiej kategorii”.

Powiedział, że ludziom stojącymi za sankcjami “nie udało się zdobyć Rosji szturmem”. Ocenił, że państwo zadziałało profesjonalnie, a obywatele byli zjednoczeni i odpowiedzialni.

– Ekonomiczny blitzkrieg przeciwko Rosji nigdy nie miał żadnych szans na powodzenie. A broń w postaci sankcji to miecz obosieczny. Kraje europejskie same zadały poważny cios swojej gospodarce – powiedział Putin, twierdząc, że UE straci na sankcjach 400 mld dolarów.
Rosyjski przywódca stwierdził ponadto, że “Unia Europejska utraciła suwerenność polityczną”. – Jej elity polityczne tańczą do cudzych melodii, szkodząc własnej ludności. Prawdziwe interesy Europejczyków i europejskiego biznesu są całkowicie ignorowane i pomijane – powiedział Władimir Putin.

Prezydent Rosji dodał, że obecne problemy zachodnich gospodarek nie mają nic wspólnego z wojną w Ukrainie, którą tradycyjnie nazwał “specjalną operacją wojskową” i są sposobem  by zrzucić na kogoś innego winę za własne błędy.