Amerykańscy i zachodni sojusznicy od miesięcy zaopatrują Ukrainę w broń  z czasów sowieckich, ale ta zaczyna się kończyć. Aby uniknąć brakpw USA starają się jednocześnie pozyskać więcej sowieckiego sprzętu i ułatwić przejście na uzbrojenie NATO.

“Zapasy sprzętu typu radzieckiego kurczą się. To nie znaczy, że osiągnęliśmy dno. Nadal istnieją źródła amunicji. Istnieją źródła sprzętu” – powiedział wysoki rangą urzędnik obrony USA na briefingu 24 czerwca.

Ukraińska armia i jej przemysł obronny zostały zbudowane wokół radzieckiego i rosyjskiego standardowego sprzętu, broni strzeleckiej, czołgów, haubic i innej broni niekompatybilnej z bronią na zachodzie.

 

Stany Zjednoczone przewodzą wysiłkom na rzecz transferu amunicji, części i dodatkowych dostaw z krajów byłego Związku Radzieckiego, które odpowiadałyby potrzebom Ukrainy.

Amerykańskie haubice dostarczone Ukraine używają na przykład pocisków 155 mm, które są niezgodne z ich własnymi haubicami.

Administracja Bidena przewiduje, że Ukraina i jej sąsiedzi będą używać więcej zachodniego sprzętu w perspektywie długoterminowej. “Ukraina potrzebuje szerokiej gamy nowoczesnego, ciężkiego sprzętu zgodnego ze standardem NATO”.