Premier Doug Ford po raz kolejny wezwał  rząd federalny do wsparcia finansowego w obliczu narastającego kryzysu kadrowego w służbie zdrowia, w wyniku którego niektóre szpitale w Ontario zamknęły  w ostatnich tygodniach niektóre oddziały.

„To nie do przyjęcia, że ​​rząd federalny daje nam 22 procent, a my płacimy 78 procent. I to w całym kraju. Nie do przyjęcia” – powiedział Ford na konferencji prasowej w Stratford.

„Będziemy nadal prosić rząd federalny o zwiększenie i sprawiedliwy udział. Nigdy nie było to ważniejsze niż teraz”.

Komentarz Forda dotyczy wielu zamknięć szpitalnych oddziałów ratunkowych i oddziałów intensywnej opieki medycznej  w długi weekend.

Co więcej, we wtorek University Health Network (UHN) poinformował że trzy oddziały intensywnej terapii w jednym z najbardziej ruchliwych szpitali w Toronto, Toronto General , są   prawie pełne.

Ford nie zaproponował żadnych nowych rozwiązań w odpowiedzi na kryzys kadrowy. Dodał, że wezwanie wojska na pomoc – działanie podjęte przez prowincję na początku pandemii COVID-19 – nie jest  rozważane.

 

Środki podjęte do tej pory przez prowincję to zatrudnienie ponad 10500 nowych pracowników służby zdrowia, dodanie 3100 łóżek szpitalnych, usprawnienie procesu nostryfikowania uprawnień pielęgniarek  wykształconych zagranicą za pośrednictwem College of Nurses of Ontario oraz jednorazową wypłatę 5000 dol. ogłoszoną  w celu zatrzymania obecnie zatrudnionych pielęgniarek.

Jednak premier nie poinformował, czy jego rząd uchyli ustawę 124 przed jej wygaśnięciem w listopadzie tego roku.

Ustawa, która ogranicza podwyżki płace w sektorze publicznym – łącznie z pracownikami służby zdrowia – do jednego procenta została wprowadzona w 2019 r. jako „sprawiedliwe i ograniczone w czasie podejście” w ramach walki z deficytem prowincji.