67-letrni Fernando Caballero dostał zespół Guillain-Barrégo po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki Oxford-AstraZeneca. Od ponad roku czeka na zatwierdzenie jego wniosku o wsparcie finansowe przez Kanadyjski Program Wsparcia Urazów Poszczepiennych.   67-latek był aktywny i latem lubił jeździć na rolkach, a zimą jeździć na łyżwach – czytamy na portalu CBC.

Teraz używa laski lub chodzika, aby się poruszać i bierze kilka leków na nerwobóle, aby pomóc w opanowaniu zespołu Guillain-Barré (GBS) – rzadkiego zaburzenia neurologicznego.

Toronto Public Health przeprowadziło dochodzenie, które wykazało, że  GBS wystąpiło w wyniku szczepionki. Zalecono aby nie przyjmował kolejnej dawki szczepionki.

GBS powoduje, że układ odpornościowy organizmu uszkadza komórki nerwowe, powodując ból, drętwienie i osłabienie mięśni. Chociaż jest to rzadkie, może być powiązane z innymi szczepionkami, takimi jak szczepionka przeciw grypie

Caballero ufa, że spełnia wymagania, aby otrzymać wsparcie finansowe w ramach stosunkowo nowego Programu Wsparcia Urazów Poszczepiennych (VISP) rządu federalnego. Ale czekał ponad rok na rozpatrzenie jego roszczenia.

„Wszelkie odszkodowanie, jakie mógłbym uzyskać, pomogłoby nam wrócić na poziom, na którym byliśmy wcześniej” – powiedział. „Trudno jest teraz pracować.

Caballero dostarczył wszystkie informacje i zapisy, jakie mógł. Jego córka Amalia mówi, że kilka razy pytała o aktualizację, ale nie ma zbyt wielu informacji.

Do 24 czerwca w Kanadzie zgłoszono 9878 poważnych działań niepożądanych szczepionek COVID-19, co według Health Canada stanowi 0,011 procent wszystkich podanych dawek. Sprawę uważa się za poważną, jeśli zagraża życiu, wymaga hospitalizacji lub przedłużonej hospitalizacji, skutkuje znacznym kalectwem,   lub śmiercią.

 

Health Canada twierdzi, że gdyby usunąć przypadki, które nie mają wystarczających danych, aby potwierdzić diagnozę, liczba przypadków na GBS, które ludzie w Kanadzie zachorowali  po otrzymaniu szczepionki Oxford-AstraZeneca nie jest wyższa niż normalnie oczekiwana w populacji ogólnej .