Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek wieczorem w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych, w dniu, w którym na rosyjskim lotnisku wojskowym w Nowofedoriwce na zachodnim brzegu Krymu doszło do serii wybuchów, przypomniał, że od zajęcia Krymu zaczęła się rosyjska wojna z Ukrainą i tam też musi się zakończyć. Prezydent powiedział, że wierzy w odzyskanie półwyspu przez Ukrainę.

Zełenski oświadczył, że Rosja zamieniła półwysep, który, jak zaznaczył, zawsze był jednym z najlepszych miejsc w Europie, w jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na kontynencie, a okupant sprowadził na Krym represje, problemy ekologiczne, beznadzieję gospodarczą oraz wojnę.

Według ukraińskiego przywódcy obecność rosyjskich zaborców na półwyspie jest zagrożeniem dla całej Europy oraz globalnej stabilności, a region Morza Czarnego nie może być bezpieczny, dopóki Krym jest okupowany.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Prezydent podkreślił, że rosyjska wojna przeciwko Ukrainie i całej wolnej Europie zaczęła się od Krymu i musi zakończyć się jego wyzwoleniem.
Jeden z ukraińskich generałów stwierdził też, że most łączący Krym z Rosją musi zostać wyeliminowany.

Rosja uważa Krym za własne terytorium i wielokrotnie podkreślała, że atak na Krym będzie atakiem na jej terytorium usprawiedliwiającym eskalację konfliktu.