Jeszcze kilka lat temu niewielu poza Indiami słyszało o Gautamie Adanim. Teraz indyjski biznesmen, który porzucił studia, który najpierw próbował szczęścia w handlu diamentami, zanim zajął się węglem, został trzecią najbogatszą osobą na świecie.

Po raz pierwszy osoba z Azji znalazła się w pierwszej trójce indeksu Bloomberg Billionaires Index – jego współobywatel Mukesh Ambani i Chińczyk Jack Ma nigdy nie dotarli tak daleko. Z majątkiem 137,4 miliardów dolarów Adani wyprzedził francuskiego Bernarda Arnaulta, a teraz wyprzedza go w rankingu tylko Elon Musk i Jeff Bezos z USA.

60-letni Adani spędził ostatnie kilka lat na rozbudowie swojego konglomeratu węglowego i portowego, zapuszczając się we wszystko, od centrów danych po cement, media i tlenek glinu . Grupa jest obecnie właścicielem największego prywatnego operatora portów i lotnisk w Indiach, dystrybutora gazu miejskiego i kopalni węgla. Chociaż kopalnia Carmichael w Australii została skrytykowana przez ekologów, w listopadzie grupa zobowiązała się zainwestować 70 miliardów dolarów w zieloną energię, aby stać się największym na świecie producentem energii odnawialnej.

Jego imperium  było finansowane głównie długiem, niektórzy prawodawcy i obserwatorzy rynku wyrazili również obawy dotyczące nieprzejrzystych struktur akcjonariatu i braku zaangażowania analityków w spółkach Grupy Adani. Jej akcje poszybowały w górę – niektóre z nich o ponad 1000% od 2020 r., z wycenami sięgającymi 750-krotności zysków – ponieważ potentat skoncentrował się na obszarach, które premier Indii Narendra Modi uważa za kluczowe dla osiągnięcia długoterminowych celów tego kraju.

Akcje Adani Enterprises Ltd. , flagowego koncernu grupy, wzrosły we wtorek o 1,7%, zamykając się na rekordowo wysokim poziomie.

Zwrot ku zielonej energii i infrastrukturze przyniósł inwestycje firm, w tym Warburg Pincus i TotalEnergies SE, a wzrost węgla w ostatnich miesiącach jeszcze bardziej napędzał ceny akcji.

Tyllko w samym roku 2022 fortuna  Adani wzrosła o 60,9 miliarda dolarów, pięć razy bardziej niż kogokolwiek innego.

Adani zdołał wyprzedzić niektórych z najbogatszych amerykańskich miliarderów na świecie, częściowo dlatego, że ostatnio zwiększyli oni swoją filantropię. Gates poinformował w lipcu, że przekazał 20 miliardów dolarów Fundacji Billa i Melindy Gatesów, podczas gdy Warren Buffett przekazał już ponad 35 miliardów dolarów na cele charytatywne.

Adani również zwiększył swoją działalność charytatywną. W czerwcu zobowiązał się do przekazania 7,7 miliarda dolarów na cele społeczne z okazji swoich 60. urodzin.