Donosowa wersja szczepionki COVID-19 została zatwierdzona w Indiach, podczas gdy organy regulacyjne w Chinach dopuściły również opcję wziewnej dawki przypominającej podawanej przez usta.

W Kanadzie wszystkie zatwierdzone szczepionki przeciw COVID-19 mają postać zastrzyków, ale kanadyjscy naukowcy opracowują również technologię bezigłową, która ich zdaniem może być bardziej skuteczna.

„To naprawdę nowatorskie i wyjątkowe podejście do szczepień” – uważa dr Fiona Smaill, profesor mikrobiologii zakaźnej i medycznej na Uniwersytecie McMaster. Smaill prowadzi badanie kliniczne, autoryzowane przez Health Canada, dotyczące dwóch nowych szczepionek przeciw COVID-19 opartych na wektorach adenowirusowych, które można podawać wziewnie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W przeciwieństwie do obecnie dostępnych szczepionek, które są wstrzykiwane, są one dostarczane przez wdychany aerozol i są kierowane do płuc i górnych dróg oddechowych, gdzie rozpoczynają się infekcje.

W przypadku wirusa oddechowego, takiego jak COVID-19, generowanie odpowiedzi immunologicznej w płucach za pomocą szczepionki wziewnej jest „znacznie bardziej skuteczne” niż w krwiobiegu, jak ma to miejsce w przypadku wstrzyknięcia domięśniowego – wyjaśniła Smaill.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), te szczepionki wyprodukowane w Kanadzie są jednymi z prawie tuzina  bezzastrzykowych, które są na różnych etapach testowania na całym świecie.

Health Canada zatwierdziło również badanie kliniczne jednodawkowej szczepionki donosowej opracowanej przez Altimmune, Inc., amerykańską firmę biofarmaceutyczną.

Do tej pory agencja nie otrzymała wniosku o dopuszczenie do obrotu wziewnej szczepionki przeciw COVID-19.

 

„Jeśli departament otrzyma wniosek o wziewną szczepionkę COVID-19, jej przegląd zostanie przyspieszony” – powiedziała Anne Genier, rzecznik Health Canada.

 

za globalnews