Balmforth i inni przeprowadzili podwójnie ślepe, kontrolowane  badanie sprayu do nosa na bazie ksylitolu w zapobieganiu zakażeniu SARS-CoV-2 u narażonych pracowników służby zdrowia w dwóch szpitalach w Uttar Pradesh w Indiach. Wiadomo, że ksylitol ma właściwości przeciwinfekcyjne i przeciwzapalne i jest stosowany w aerozolu do nosa XLEAR i przeciwinfekcyjnej gumie do żucia, aby zapobiegać próchnicy zębów.

Ksylitol czyli cukier brzozowy, E967 – organiczny związek chemiczny, pięciowęglowy alkohol polihydroksylowy o słodkim smaku (cukrol), zredukowana pochodna ksylozy. Stosowany w przemyśle spożywczym do słodzenia jako zamiennik cukru (słodzik), głównie gum do żucia i cukierków ze względu na brak działania próchnicotwórczego. Zalecany również dla diabetyków, ponieważ jest metabolizowany z niewielkim udziałem insuliny.  ju Candida (w przeciwieństwie do cukrów takich jak sacharoza, glukoza czy galaktoza)

Amerykański producent leku został kilka miesięcy temu pozwany przez amerykański Departament Sprawiedliwości i Federalnej Komisji Handlu (FTC) Department of Justice and the Federal Trade Commission za  oświadczenia dotyczące działania leku  przeciwko COVID-19 bez uzasadnienia. Firma Xlear przedstawiła liczne badania naukowe,   wykazujące, że proste aerozole do nosa skutecznie pomagają ograniczyć przenoszenie COVID-19 i zmniejszyć nasilenie choroby, gdy są stosowane przez osoby już zakażone wirusem.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Balmforth stwierdził, że infekcja SARS-CoV-2 potwierdzona serologicznie była o 71 procent niższa w przypadku ksylitolu w porównaniu z placebo W grupie testowej  zaobserwowano również mniej objawów klinicznych.

Żadne szkodliwe skutki nie s’ związane z ksylitolem. Inne badanie aerozolu do nosa z ksylitolem w łagodnych przypadkach COVID-19 wykazało, że może on wyeliminować uporczywą utratę węchu

Ksylitol dostępny jako XLEAR w amerykańskich aptekach jest jednym z kilku możliwości  ochrony nosogardła i leczenia COVID-19. inną jest Povidone-iodine czyli jodyna, której skuteczność potwierdzały wcześniejsze badania. Niestety wszystkie informacje tego typu podczas pandemii były uznawana za fake news a ich rozpowszechnianie blokowane lub ograniczane.