W tym roku doszło do dramatycznego wzrostu przemocy, której dopuszczali się ekstremistyczni osadnicy izraelscy wobec palestyńskiej ludności cywilnej na okupowanym Zachodnim Brzegu, a według ONZ odnotowuje się ponad 100 takich incydentów miesięcznie. Od początku 2022 r. ze swoich ziem wypędzono około 400 osób.

Zniszczone samochody, domy i podpalone sklepy . W ostatnich miesiącach na okupowanym Zachodnim Brzegu miały miejsce jedne z najgorszych w historii scen przemocy ze strony osadników żydowskich. Niektóre ze skutkiem śmiertelnym.

Plakaty upamiętniają 19-letniego Qusai Maatana,  „Zawsze ciepło mnie witał i wypytywał co u mnie” – mówi łamiącym się głosem jego dziadek, Abdul Moneim Maatan. „Jego nieobecność pozostawia ogromną pustkę”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wieczorem Qusai został zastrzelony przez uzbrojonego osadnika. Rzucono kamieniami i co najmniej jeden osadnik otworzył ogień. W niezwykle ostrych słowach najbliższy sojusznik Izraela, Stany Zjednoczone, określił to, co się wydarzyło, mianem „żydowskiego terroryzmu”. Izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały dwóch izraelskich osadników oraz co najmniej pięciu Palestyńczyków i  twierdzą, że nadal badają incydent.

Podczas gdy Autonomia Palestyńska (AP) rządzi w dużych miastach palestyńskich, Izrael zachowuje niemal wyłączną kontrolę nad 60% Zachodniego Brzegu (znanego jako Obszar C), nadzorując egzekwowanie prawa, planowanie i budowę domów. Szacuje się, że w Strefie C,  żyje około 370 000 Palestyńczyków, a pół miliona obywateli Izraela. Nowy rząd Izraela, jak dotąd najbardziej prawicowy i nacjonalistyczny, otwarcie zadeklarował zamiar podwojenia liczby osadników do miliona.

Większość świata uważa osiedla za nielegalne w świetle prawa międzynarodowego, choć Izrael się z tym nie zgadza.  Grupy antyokupacyjne argumentują, że w miarę jak obecny izraelski rząd koalicyjny ośmielił osadników, ataki osadników na Palestyńczyków i ich własność osiągnęły rekordową skalę.
Agencja humanitarna ONZ (OCHA) twierdzi, że zarejestrowała w tym roku ponad 700 incydentów, w których przemoc ze strony osadników spowodowała ofiary w Palestynie lub zniszczenia mienia lub jedno i drugie. To najwyższa liczba, odkąd w 2006 roku zaczęto rejestrować takie czyny.

za bbc