Ogromny statek kosmiczny SpaceX wystartował z bazy startowej Starbase w Boca Chica w Teksasie w czwartek rano o godzinie 9:25 czasu wschodniego. Test był bardziej udany niż jego dwa poprzednie, gdyż wykonał kilka zaplanowanych manewrów i pozostał w jednym kawałku do czasu utraty kontaktu ze statkiem kosmicznym Starship na krótko przed przewidywanym wodowaniem na Oceanie Indyjskim.

Statek dokonał separacji na gorąco (kiedy silniki kolejnego członu są włączane jeszcze podczas połączonego lotu) od swojej superciężkiej rakiety nośnej i otworzył drzwi ładunkowe, które miały zademonstrować, w jaki sposób można go wykorzystać do takich misji, jak dostarczanie satelitów Starlink na orbitę. Statek kosmiczny nie dokonał planowanej próby ponownego uruchomienia silników Raptor w przestrzeni kosmicznej i miał rozbić się na Oceanie Indyjskim około godzinę po starcie.

Transmisja SpaceX z testu w locie zakończyła się około godzinę po starcie, a ostatnie transmisje ze Starship pokazywały to, co widziały zewnętrzne kamery podczas ponownego zejścia z orbity .

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Była to trzecia próba przetestowania rakiety Starship przez SpaceX, pierwsza miała miejsce 20 kwietnia ubiegłego roku,

Dzisiejszy test statku kosmicznego otrzymał zielone światło od amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) w środę , niecałe 24 godziny przed planowanym startem, po stwierdzeniu, że SpaceX „spełnił wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska, polityki i odpowiedzialności finansowej”. Według Space.com FAA zażądała od SpaceX wykonania 17 działań naprawczych dotyczących przeprojektowania sprzętu pojazdu, aktualizacji analiz palności i zainstalowania dodatkowej ochrony przeciwpożarowej po dochodzeniu w sprawie drugiego nieudanego testu statku kosmicznego – czyli znacznie mniej niż 63 działania naprawcze działania zidentyfikowane podczas pierwszego testu .