Wicepremier Chrystia Freeland odpowiedziała na apel premiera Nowej Fundlandii i Labradoru do anulowanie podatków od emisji dwutlenku węgla i przepisów dotyczących czystego paliwa, nazywając globalną „transformację klimatyczną” „szansą”, z której Kanada musi skorzystać.

„Uważam również, że wszyscy powinniśmy przyznać, że… transformacja klimatyczna jest szansą dla naszego kraju. Że jest to coś, co – jeśli przyjmiemy, a tak się stanie – będzie ogromnym źródłem miejsc pracy i wzrostu gospodarczego na dziś i na przyszłość – odpowiedziała  Freeland podczas konferencji prasowej w Placentii w Nowej Fundlandii i Labradorze.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Uwagi ministra finansów pojawiły się w odpowiedzi na pytanie reportera dotyczące listu premiera Andrew Fureya z 15 sierpnia do premiera Justina Trudeau, w którym stwierdza on, że federalny podatek od emisji dwutlenku węgla ma „szkodliwy i nieproporcjonalny duży wpływ” na mieszkańców jego prowincji. Premier napisał, że choć podziela cel rządu federalnego, jakim jest zajęcie się zmianami klimatycznymi i uzyskanie gospodarki netto, zerowej  należy wziąć pod uwagę wpływ tej polityki na inflację i dobrobyt Kanadyjczyków. We wrześniu 2022 r. napisał także inny list do premiera federalnego, w którym stwierdził, że podatek od emisji dwutlenku węgla nałoży „nadmierne obciążenia ekonomiczne na mieszkańców jego prowincji”, w szczególności na osoby starsze, mieszkańców obszarów wiejskich i mieszkańców o niskich dochodach, którzy są bardziej skłonni do wykorzystywania oleju opałowego aby ogrzać swoje domy.

Freeland przyznała, że ​​koszty utrzymania stanowią „prawdziwe wyzwanie” w prowincji, podkreśliła, że Kanadyjczycy otrzymują ulgi w podatku węglowym, znane również jako płatności motywacyjne w zakresie działań klimatycznych, których łączna kwota dla czteroosobowej rodziny może wynieść do 1300 dolarów rocznie.

„Nie chcę tego przeceniać. Nie rozwiąże to wszystkiego, ale naprawdę zrobi różnicę” – powiedziała. Parlamentarny urzędnik ds. budżetu ustalił, że podatki od emisji dwutlenku węgla w 2023 r. będą kosztować przeciętne gospodarstwo domowe od 402 do 847 dolarów , nawet po uwzględnieniu rabatów. Rabaty weszły w życie 1 lipca dla Nowej Fundlandii i Labradoru, Nowej Szkocji i Wyspy Księcia Edwarda, zapewniając mieszkańcom prowincji trzy kwartalne płatności w pierwszym roku i cztery płatności w kolejnych latach.

Freeland podkreśliła również, że Kanadę nawiedziło „wiele  wyzwań”, takich jak pożary w Kolumbii Brytyjskiej, na Terytoriach Północno-Zachodnich i Jukonie oraz huragan Fiona w prowincjach atlantyckich. „Działania na rzecz klimatu i bycie krajem o silnym programie klimatycznym polegają na budowaniu naszej gospodarki” – dodała.