Weterani, członkowie rodzin, wyżsi rangą politycy i urzędnicy zebrali się w tę sobotę w Ottawie, aby uczcić Dzień Pamięci, podczas gdy główny żołnierz Kanady podkreślał konieczność większej gotowości w obliczu rosnących zagrożeń bezpieczeństwa globalnego.

Coroczna ceremonia organizowana przez Królewski Legion Kanadyjski odbyła się w pochmurny poranek w stolicy kraju, mówcy wezwali Kanadyjczyków do refleksji nad zaangażowaniem kraju w konflikty na przestrzeni całej jego historii i uhonorowania ludzi, którzy służyli w siłach zbrojnych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W ceremonii wzięło udział kilku weteranów niektórych z najważniejszych działań kanadyjskiej armii, w tym drugiej wojny światowej i wojny koreańskiej.

Według Veterans Canada w całej Kanadzie pozostało obecnie zaledwie nieco ponad 9 000 weteranów drugiej wojny światowej i wojny koreańskiej.

„Tracimy naocznych świadków historii, tych, którzy widzieli i służyli” – powiedział Tim Cook, historyk i dyrektor ds. badań w Kanadyjskim Muzeum Wojny.

 W tym roku przypada 70. rocznica zawieszenia broni kończącego wojnę koreańską, często uważaną za „zapomnianą wojnę” Kanady, mimo że w konflikcie wzięło udział ponad 26 000 Kanadyjczyków.

Szef Sztabu   gen. Wayne Eyre  powiedział CBC News przed ceremonią, że ważne jest, aby zastanowić się nad przeszłością Kanady, dodając, że niepokoi go także obecne bezpieczeństwo kraju. „Jestem bardzo zaniepokojony, widząc pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa na całym świecie”.

Kanada zaangażowała się w konflikt na Ukrainie poprzez dostawy pomocy wojskowej, wsparcie gospodarcze i stałą misję mającą na celu szkolenie ukraińskich żołnierzy. Eyre kilkakrotnie ostrzegał w mediach i przed komisjami parlamentarnymi, że obawia się o poziom gotowości i potencjał kanadyjskiej armii w obliczu rosnących wyzwań za granicą i zwiększonych wymogów dotyczących rozmieszczenia żołnierzy w kraju.

 Eyre twierdzi, że Kanada musi być gotowa do reagowania na globalne kryzysy, które będą miały bezpośredni wpływ na ten kraj.

Mark Castillo, weteran wojny w Afganistanie, mówił o wyzwaniach, przed którymi stoi wielu weteranów, związanych z problemami zdrowia psychicznego i zespołem stresu pourazowego. „Wojna się skończyła, ale kiedy wracamy do domu, w nas samych toczy się kolejna wojna” – powiedział Castillo. Zaapelował do weteranów, aby kontaktowali się ze sobą i prosili o pomoc. „Być silnym oznacza móc przyjąć pomoc i poprosić o pomoc” – powiedział.