Mieszkaniec Mississippi, który przyznał się do zniszczenia pomnika szatana Baphometa w budynku Kapitolu w Iowa, został oskarżony o “przestępstwo motywowane nienawiścią”.

Pierwszy znany opis Baphometa został wykonany przez Eliphasa Léviego, XIX-wiecznego okultystę, który przedstawił go jako kozła z wielkimi rogami, z kobiecymi piersiami, ze skrzyżowanymi kopytami, siedzącego na ujarzmionym globie ziemskim. Na łbie miał pentagram, na plecach zaś skrzydła.  Na pokrytym łuską brzuchu miał kaduceusz, mitologiczne narzędzie uśmierzania sporów, tutaj będący symbolem drzewa poznania dobra i zła wyrażającego dualizm wszystkich rzeczy.

Posąg był częścią wystawy zorganizowanej przez Świątynię Szatana w Iowa zgodnie z przepisami stanowymi zezwalającymi na pokazy religijne na Kapitolu stanu Iowa w czasie wakacji. Instalacja spotkała się z ostrą krytyką ze strony przywódców stanowych i krajowych, w tym gubernatora Kim Reynoldsa i republikańskiego kandydata na prezydenta Rona DeSantisa . Według Świątyni Szatana w Iowa 14 grudnia centralny element wystawy, postać przedstawiająca rogate bóstwo Baphometa, została „zniszczona nie do naprawienia”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Michael Cassidy, były kandydat do Kongresu z Mississippi, został następnego dnia oskarżony o popełnienie przestępstwa. Mieszkający w Lauderdale w stanie Mississippi Cassidi powiedział konserwatywnemu portalowi The Sentinel,   „Moje sumienie jest  w słowie Bożym, a nie w biurokratycznych dekretach. I tak postępowałem.”

Teraz prokuratorzy hrabstwa Polk oskarżyli Cassidy’ego o poważniejsze przestępstwo. We wtorek upubliczniony dokument oskarżenia zarzuca mu popełnienie przestępstwa trzeciego stopnia i stwierdza, że ​​czyn ten został popełniony „z naruszeniem praw jednostki” zgodnie ze statutem stanu Iowa dotyczącym przestępstw z nienawiści .