W związku z dotkliwymi brakami kadrowymi w Bundeswehrze minister obrony Pistorius rozważa różne modele służby obowiązkowej. Według raportu lider CDU Friedrich Merz jest otwarty na żołnierzy nieposiadających niemieckiego paszportu.- czytamy we Frankfurter Algemeine

Merz okazał się być otwarty na debatę na temat żołnierzy bez niemieckiego paszportu i wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej na wzór szwedzki. Odbyła się już dyskusja na temat służby obywateli UE w Bundeswehrze. „Jestem na to otwarty” – powiedział lider frakcji związkowej „Rheinische Post”

Ze względu na braki kadrowe w oddziałach Merz stwierdził, że potrzeba większej liczby żołnierzy. „Dlatego debata na temat wprowadzenia modelu szwedzkiego jest słuszna”. Sprawdzani są tam wszyscy młodzi mężczyźni i kobiety, „aby następnie złożyć im ofertę pracy” – powiedział gazecie Merz. „Byłby to pierwszy krok, który mógłby prowadzić do służby ogólnej lub obowiązkowego roku służby”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Minister obrony Boris Pistorius (SPD) bada obecnie modele służby obowiązkowej. Dotyczy to również modelu praktykowanego w Szwecji. W grudniu Pistorius powiedział, że rozważa wszystkie opcje. Zgodnie z ustawą zasadniczo istnieje „wymóg posiadania obywatelstwa niemieckiego” Jednakże Ministerstwo Obrony może zezwolić na wyjątki w indywidualnych przypadkach, jeśli istnieje taka potrzeba.