X Elona Muska i australijski komisarz ds. eSafety po raz drugi ścierają się ze sobą w związku z żądaniami usunięcia materiału filmowego przedstawiającego atak pchnięcia nożem w kościele w Sydney.

Władze australijskie chcą zaostrzyć kontrolę nad, jak to nazywają, „dezinformacją” w mediach społecznościowych po tym, jak 14 kwietnia na X  pojawiło się wideo przedstawiające   atak nożem nastolatka na prawosławnego biskupa podczas nabożeństwa transmitowanego na żywo.

Następnego dnia komisarz ds. e-bezpieczeństwa Julie Inman Grant powiedziała reporterom, że poprosiła X i Meta o usunięcie w ciągu 24 godzin filmów przedstawiających „nieuzasadnioną przemoc”.

„Chociaż większość głównych platform mediów społecznościowych nawiązała z nami współpracę, nie jestem usatysfakcjonowana, że ​​robi się wystarczająco dużo, aby chronić Australijczyków przed najbardziej ekstremalnymi i nieuzasadnionymi brutalnymi materiałami krążącymi w Internecie” – stwierdziła  Grant.

„Dlatego korzystam z moich uprawnień wynikających z ustawy o bezpieczeństwie w Internecie, aby formalnie zmusić ich do usunięcia”.

W poście z 20 kwietnia zespół X ds. globalnych kontaktów z władzami poinformował, że otrzymał żądanie , aby „całkowicie wstrzymał się z publikowaniem tych postów pod groźbą kary dziennej w wysokości 785 000 AUD (około 500 000 USD)”.
Firma argumentowała, że ​​zarządzenie to „nie wchodzi w zakres prawa australijskiego” i że jest zgodne z dyrektywą obowiązującą w tym kraju „do czasu zaskarżenia”.

Posty,  usunięcia których domagał się komisarz ds. e-bezpieczeństwa, „nie naruszały zasad X dotyczących wypowiedzi zawierających przemoc” – dodano .

„Chociaż X szanuje prawo kraju do egzekwowania swoich przepisów w ramach swojej jurysdykcji, komisarz ds. eSafety nie ma uprawnień do dyktowania, jakie treści użytkownicy X mogą oglądać na całym świecie. Zdecydowanie będziemy kwestionować to niezgodne z prawem i niebezpieczne podejście w sądzie”.

„Globalne nakazy usunięcia są sprzeczne z samymi zasadami wolnego i otwartego Internetu i wszędzie zagrażają wolności słowa”.

Zespół ds. globalnych spraw rządowych powiedział, że toczy się publiczna dyskusja na temat tego wydarzenia w X i w całej Australii, „jak to często bywa, gdy mają miejsce wydarzenia budzące poważne obawy społeczne”. Określono incydent z użyciem noża jako „straszliwy atak na wolne społeczeństwo”.

„Składamy kondolencje osobom, które ucierpiały, i popieramy naród australijski, wzywając do pociągnięcia winnych do odpowiedzialności”.

Do zdarzenia doszło w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza na przedmieściach Wakeley w zachodnim Sydney, kiedy asyryjski biskup chrześcijański Mar Mari Emmanuel wygłaszał kazanie transmitowane na żywo.
Do biskupa podszedł 16-letni chłopiec i wielokrotnie dźgnął go nożem.

Incydent, który policja określiła później jako „akt terrorystyczny” – ze względu na motywacje napastnika – wywołał zamieszki przed kościołem,  a ich uczestnicy rzucali cegłami w funkcjonariuszy policji, a także niszczyli policyjne pojazdy.

Podejrzewano, że nastolatek niedawno przeszedł na islam. Rzekomo wykrzykiwał islamskie wyrażenie „Allahu Akbar”, co oznacza „Bóg jest największy”. Jak podała policja, biskup odniósł obrażenia niezagrażające życiu i dochodzi do siebie w szpitalu w Liverpoolu. W swoich pierwszych publicznych wypowiedziach bp Emmanuel oświadczył, że przebaczył nastolatkowi i przypomniał swoim naśladowcom, aby postępowali „na wzór Chrystusa”.

Ostatnia batalia prawna X ma miejsce niecały miesiąc po tym, jak firma ogłosiła, że ​​złoży skargę do sądu przeciwko komisarzowi ds. eSafety w związku z  żądaniem usunięcia postu, który jej zdaniem jest „poniżający” dla osób transpłciowych.
28 lutego użytkownik X o pseudonimie „Billboard Chris” opublikował post, w którym krytykował wybór przez Światową Organizację Zdrowia australijskiego aktywisty transpłciowego Teddy’ego Cooka do nowego panelu opracowującego globalne zasady zdrowotne.

Billboard Chris w swoim poście poszedł dalej, mówiąc: „Ludzie, którzy powinni przebywać na oddziałach psychiatrycznych, piszą wytyczne dla osób, które powinny przebywać na oddziałach psychiatrycznych”.

22 marca X otrzymał od komisarza ds. eSafety powiadomienie o usunięciu , w którym określił post jako „materiał dotyczący cyberprzemocy wymierzony w dorosłego Australijczyka”.
„Materiał wprowadza w błąd skarżącego i powtarza, że ​​jest to celowe działanie, które prawdopodobnie ma na celu unieważnienie i wyśmiewanie tożsamości płciowej skarżącego” – czytamy w zawiadomieniu.

X potwierdził, że „wstrzymuje post w Australii zgodnie z nakazem, ale zamierza wnieść zażalenie prawne na nakaz, aby chronić prawo użytkownika do wolności słowa”.