Szefowie dyplomacji Polski i USA mieli potwierdzić, że jakakolwiek rosyjska agresja na Ukrainę spotka się z poważnymi konsekwencjami. Blinken pochwalił też weto polskiego prezydenta ws. lex TVN. „Odzwierciedla ono istotny wkład w ochronę wolności słowa, świętości umów i wspólnych wartości, które stanowią podstawę naszych relacji”.

We wtorek szefowie dyplomacji Polski i USA, Zbigniew Rau i Antony Blinken, odbyli rozmowę telefoniczną. Odbyła się ona na prośbę strony amerykańskiej. Według strony polskiej, rozmawiali na temat bieżącej sytuacji bezpieczeństwa w Europie, w tym o eskalacji działań Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, a także podtrzymywaniu przez Białoruś ataku hybrydowego przy granicy z Polską.

„Rozmówcy zaznaczyli potrzebę skoordynowanych działań wspierających suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz potwierdzili, że jakakolwiek dalsza rosyjska agresja militarna na Ukrainę spotka się z poważnymi konsekwencjami dla Federacji Rosyjskiej” – czytamy w komunikacie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ponadto, szefowie dyplomacji Polski i USA zgodzili się, że dialog ze stroną rosyjską musi opierać się o dwa równoważne filary: dyplomację i odstraszanie, bazować na zasadzie wzajemności, uwzględniać nasze obawy dotyczące działań Rosji, a także odbywać się w ścisłej i pełnej koordynacji między sojusznikami.

„Sekretarz Stanu potwierdził silne wsparcie USA dla bezpieczeństwa Polski, która nadal walczy z wykorzystywaniem przez Białoruś migrantów znajdujących się w trudnej sytuacji. Sekretarz i minister spraw zagranicznych potwierdzili zdecydowane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji, zaś sekretarz poinformował ministra spraw zagranicznych o staraniach USA na rzecz dyplomatycznego rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie”czytamy w komunikacie strony amerykańskiej.

Ponadto, jak zaznaczono, Blinken „wyraził uznanie dla weta prezydenta Dudy wobec ustawy medialnej, zauważając, że odzwierciedla ono istotny wkład w ochronę wolności słowa, świętości umów i wspólnych wartości, które stanowią podstawę naszych relacji”. Zaznaczmy, że w komunikacie MSZ RP nie ma żadnej wzmianki na temat tego wątku rozmowy – komentuje redakcja naszego zaprzyjaźnionego portalu kresy.pl

Kresy.pl