21 kwietnia w Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississauga odbył się Bankiet Wielkanocny Rodziny Radia Maryja. Najpierw spotkaliśmy się na uroczystej mszy św w gościnnej parafii św. Maksymiliana prowadzonej przez Ojców Oblatów. Mszy św. przewodniczył dyrektor centrali Radia Maryja w Toronto O. Jacek Cydzik a homilię wygłosił dyrektor centrali Radia Maryja w Chicago O. Zbigniew Pienkos. Już wśród uczestników mszy św. można było rozpoznać twarze słuchaczy Radia Maryja między innymi z Oshawy, Scarborough, Oakville, Woodbridge, Hamilton Brampton a nawet z Bufflo NY pomiędzy osobami z Mississauga i Toronto.

Nie zabrakło delegacji Placówki 114 SWAP z komendantem Adamem Dawidkiem oraz Gminy Pierwszej Związku Narodowego Polskiego z Prezesem Józefem Aleksandrowiczem i v-ce Prezesem Bartłomiejem Habrowskim.

Bankiet rozpoczął się od życzeń wielkanocnych, które przekazali nam oprócz wspomnianych wyżej także ks. Józef Wąsik oraz goście-wykonawcy tegorocznego koncertu wielkanocnego ks. Rafał Kobyliński TJ oraz O. Tomasz Jarosz CSsR. Atmosfera na sali, którą wypełniło blisko 200 osób od samego początku była rodzinna. O. Jacek wraz z O. Zbigniewem powiedzieli nam o bieżących sprawach Radia Maryja i TV TRWAM. Była nawet demonstracja, jak w prosty sposób, korzystając z Internetu, słuchać i oglądać. Okazuje się, iż wystarczy na swoim telefonie lub telewizorze zainstalować bezpłatną aplikację o nazwie „Radio Maryja” (do pobrania z Goggle Play lub AppStore) i to wszystko. Oczywiście w naszych domowych komputerach wystarczy wejść na radiomaryja.pl lub radiomaryjachicago.org.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W międzyczasie dołączali do nas kolejni księża zaprzyjaźnieni z Radiem Maryja: ks. Piotr Machnacki SAC proboszcz parafii św. Antoniego w Oakville, ks. Jan Kołodyński, ks. Andrzej Glaba proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Etobicoke, ks. Andrzej Chilmon proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Brampton. Przy tej okazji pragnę złożyć serdeczne podziękowania wszystkim polonijnym duszpasterzom, którzy z różnych racji nie mogli być obecni na naszym bankiecie, jednak bardzo pomagali w jego organizacji poprzez ogłoszenia w parafialnych biuletynach.

Wydarzeniem wieczoru był koncert wielkanocny w wykonaniu przybyłych z Polski śpiewających kapłanów. Byli to:
o. Rafał Kobyliński jezuita; tenor, doktor wokalistyki, homileta. Absolwent Akademii Ignacjanum w Krakowie, Collegium Bobolanum – Akademia Katolicka w Warszawie, Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W roku 2017 obronił doktorat z wokalistyki na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem zespołu księży wokalistów, absolwentów polskich Akademii Muzycznych: „Servi Domini Cantores”. Jako śpiewak uczestniczył w przeszło trzystu koncertach oraz przedstawieniach w kraju i za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Austrii, Izraelu, Włoszech na Litwie i na Watykanie, gdzie występował w Bazylice św. Piotra oraz na Lateranie. Dokonał kilku nagrań dla telewizji oraz kilku nagrań CD. W swojej pracy duszpasterskiej łączy posługę słowa z muzyką. W lata 2010 – 2014 pracował na stanowisku dyrektora galerii sztuki „Galeria u Jezuitów” w Poznaniu. Ze szczególną troską oddaje się pracy na rzecz krzewienia kultury muzycznej w liturgii. Zabiega o to poprzez organizowanie koncertów oraz edukację młodego pokolenia muzyków. Aktualnie prowadzi zajęcia ze śpiewu oraz emisji głosu na Akademii Katolickiej w Warszawie – Collegium Bobolanum oraz na wydziale edukacji muzycznej Collegium Joanneum.

O. Tomasz Jarosz, redemptorysta; urodzony 15.09.1967 r. w Gliwicach. W 1994 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 2001 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Wojciecha Jana Śmietany; w 2003 r. natomiast Wydział Muzyki Kościelnej tejże Akademii. W 2009 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prowadzi zajęcia ze śpiewu i muzyki kościelnej w WSD redemptorystów w Tuchowie. Zajmuje się również aktywną działalnością koncertową wykonując pieśni, arie operowe oraz dzieła muzyki oratoryjnej i kantatowej, w kraju i za granicą.
Nasi artyści przygotowali wiele utworów, od pięknie wykonanych popularnych piosenek „Popatrz, jak prędko mija czas” i „Com przyrzekł Bogu”, poprzez dzieła polskiej skarbnicy (Chopin, Moniuszko) z zapadającą w serce „Arią Zbigniewa” w wykonaniu O. Tomasza Jarosza i brawurowo wykonaną przez ks. Rafała Kobylińskiego „Arią Stefana”, do wzruszającego duetu „Ave Verum” Karla Jenkinsa i porywającego „E lucevan le stelle” Pucinniego z 3 aktu opery Tosca. Były też inne lżejsze lub poważniejsze utwory („Granada”, „Gdybym był bogaty” i inne), na które żywo reagowała publiczność. Bez przesady można powiedzieć, iż ten ponad godzinny koncert stał się wydarzeniem artystycznym a sądząc po pełnych zachwytu reakcjach słuchaczy pozostanie z nimi na długo.

Pragnę serdecznie podziękować wolontariuszom Rodziny Radia Maryja za przygotowanie naszego bankietu, przybyłym kapłanom, O. Zbigniewowi z Chicago, księżom artystom z Polski, Janowi Gromadzie i obsłudze kuchni, Polskiemu Centrum Kultury oraz wszystkim uczestnikom. Dziękuję także za wsparcie Radia Maryja i TV TRWAM. Zapraszam na kolejne spotkania, o których będziemy informować.

Prezes Family of Radio Maria Canada
Joanna Strzezek