Największa izraelska darmowa gazeta opisuje w swym poniedziałkowym wydaniu polską kampanię przedwyborczą cytując premiera Morawieckiego, że “rekompensata Żydom za Holokaust „narusza prawo międzynarodowe i byłaby także pośmiertnym zwycięstwem Hitlera, dlatego nigdy na to nie pozwolimy”.

Gazeta uznaje też, że debata w Kielcach na temat restytucji mienia żydowskiego “przekształciła się w scenę antysemicką”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

– Polacy są główną ofiarą zbrodni nazistów i sami zasługiwaliby na odszkodowania za II wojnę światową – mówił polski premier cytowany przez Israel Hayom – ” po tym, jak Stany Zjednoczone uchwaliły ustawę w 2018 r. w celu ułatwienia zwrotu utraconej własności żydowskiej”.

“W tym samym dniu podczas debaty o restytucji mienia II wojny światowej w Kielcach miała miejsce antysemicka scenka, która wzbudziła zdumienie.

“Według polskich doniesień Dawid Lewicki z skrajnie prawicowej Konfederacji zaczął trzymać jarmułkę nad głową kandydatki partii rządzącej Anny Krupki stwierdzając: „To jest symbol Prawa i Sprawiedliwości, klękają przed Żydami, sprzedają nasz kraj za 300 miliardów dolarów. ”

Później, podczas debaty, kiedy Krupka ponownie przemówiła, inny kandydat sojuszu Konfederacji podniósł kippah i trzymał ją nad jej głową.

Pomimo potępienia incydentu przez ambasadora Warszawy w Tel Awiwie – który napisał na Twitterze, że „wszystkie przejawy nienawiści motywowanej rasowo są nie do przyjęcia”, ministerstwo spraw zagranicznych Izraela uznało sprawęt za niewartą komentarza.

„Ta marginalna rasistowska partia, nie warta komentarza”, stwierdził rzecznik izraelskiego MSZ Emmanuel Nahshon. – cytuje wielkonakładowy Israel Hayom


W sobotniej debacie publicznej do Parlamentu Europejskiego wzięli udział m.in. kandydaci PiS, Koalicji Europejskiej, Lewicy Razem, Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy, Kukiz’15 oraz Wiosny. – podało Polskie Radio

Kandydat Konfederacji Dawid Lewicki zwracając się do mieszkańców powiedział, że obecnie w Polsce są “dwa liczące się ugrupowania – to obóz niemiecki, reprezentowany przez Platformę – obecnie Koalicję Europejską i obóz amerykańsko-żydowski, reprezentowany przez Prawo i Sprawiedliwość”. Dodał, że Konfederacja “idzie upomnieć się o polskie sprawy”.

– Nie sposób odnieść się do tych kłamstw i do tej ignorancji. To wasz szef Janusz Korwin-Mikke klękał przed Putinem nazywając go jego eminencją, ekscelencją, panem Putinem – mówiła później w swoim wystąpieniu Anna Krupka. Podczas gdy się wypowiadała, stanął za nią inny kandydat Konfederacji Konrad Berkowicz, trzymając przez chwilę jarmułkę nad głową wiceminister.

Zachowanie Berkowicza wywołało reakcje środowisk żydowskich. Jeden z izraelskich analityków nazwał to “jednym z najbardziej obrzydliwych aktów antysemityzmu”. Zapytał na Twitterze, czy działanie polityka Konfederacji spotka się z reakcją polskich władz.

Na jego słowa zareagował ambasador RP w Izraelu. Marek Magierowski potępił zachowanie Berkowicza. “Tak, potępiam to. Jednoznacznie. Wszystkie wyrazy motywowanej rasowo nienawiści są nie do zaakceptowania” – napisał na Twitterze. – piszą  na stronie Polskiego Radia