Anders ambasadorem RP we Włoszech

Sergio Mattarella, prezydent Włoch zaakceptował nominację Anny Marii Anders na ambasadora RP w tym kraju – podało w poniedziałek włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Decyzja o zaakceptowaniu nominacji senator, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego została ogłoszona dwa dni po obchodach 75. rocznicy bitwy na Monte Cassino. W uroczystościach z udziałem senator Anders, córki dowódcy 2. Korpusu Polskiego uczestniczył prezydent Sergio Mattarella.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy po zakończeniu procedury nominacji w Polsce ambasador złoży listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Włoch.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Anna Maria Anders jest córką generała Władysława Andersa i jego drugiej żony Ukrainki Ireny Anders,  z domu Bogdańskiej. W 1986 jej mężem został amerykański pułkownik Robert Costa (1934–2007, z którym ma syna Roberta Władysława (ur. 1993), żołnierza United States Army Rangers. Posiada obywatelstwo brytyjskie, amerykańskie oraz polskie. Jej mąż pracował w firmie zbrojeniowej Raytheon, służył jako attache armii amerykańskiej w Rzymie,  a następnie przez dwa lata pracował jako asystent asystenta sekretarza obrony w Pentagonie i ostatecznie jako szef Office of Defense Corporation w Rzymie. Tak więc stolica Włoch nie jest Marii Anders obca.