Lekarze w Kanadzie ostrzegają o pojawieniu się niezwykle zakaźnego patogenu opisywanego jako „grzybowa superbakteria”, który jest odporny na większość leków i może być śmiertelny dla pacjentów pozostających w leczeniu.

Po raz pierwszy zidentyfikowany w Japonii 10 lat temu, grzyb Candida auris lub C. auris jest obecnie obecny w 17 krajach, w tym w Kanadzie. Uznawany jest za zagrożenie dla zdrowia publicznego, ponieważ łatwo się rozprzestrzenia poprzez kontakt ze skórą, trudno go zidentyfikować, jest odporny na większość leków przeciwgrzybiczych  i jest szczególnie zabójczy dla pacjentów już chorych.

Do tej pory zidentyfikowano 19 przypadków w kraju, oraz jedną  epidemię szpitalną. W USA w ostatnich latach odnotowano 640 przypadków. Amerykańskie Centra Kontroli Chorób (CDC) nazywa to „poważnym zagrożeniem globalnym”.Według CDC patogen jest szczególnie niepokojący, ponieważ jest „odporny na wiele leków”, trudno go zidentyfikować za pomocą standardowych metod laboratoryjnych i jest odpowiedzialny za epidemie w placówkach opieki zdrowotnej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Chociaż C. auris nie wpływa na zdrowe osoby, mogą one nosić grzyb na skórze i przenosić na chorych pacjentów, na przykład podczas wizyty w szpitalu. Grzyb przykleja się do powierzchni i nie jest łatwy do usunięcia przy użyciu tradycyjnych metod czyszczenia. W jednym przypadku pracownicy amerykańskiego szpitala  byli zmuszeni wyrwać płytki sufitowe i podłogowe, aby całkowicie wyeliminować C.auris. Grzyb może powodować zakażenia krwi, zakażenia ran i infekcje ucha – czasami ze skutkiem śmiertelnym.

W rzeczywistości agencja zdrowia szacuje, że od 30 do 60 procent pacjentów z zakażeniami C. auris zmarło. Wielu z tych ludzi miało inne poważne choroby, które mogły zwiększyć ryzyko śmierci.

Jeśli chodzi o leczenie, Julianne Kus, mikrobiolog kliniczny w Public Health Ontario, powiedziała, że ​​jest trudne, ponieważ  C. auris jest odporny na trzy główne klasy leków przeciwgrzybiczych.

„Wydaje się bardziej oporny na leki niż którykolwiek z gatunków drożdży, które znamy w warunkach klinicznych.”.